facebook

Światowid

Ważne

Zajęcia - zmiany

mały kompozytor
taniec arabski

zajęcia plastyczne
Hanny Zawadzkiej-Woźniak

Zobacz szczegóły
 
Regulamin zajęć w ODT Światowid


UWAGA! Nowy regulamin!

Więcej …
 
URBANCARD Premium

20% zniżki na wybrane usługi

Więcej …
 
OK System już jest

Więcej …
 

Kalendarz Imprez

 «   March 2024   »

MTWTFSS
   1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Julianna Walker Willis Technology




Partnerzy

  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
Przedstawiamy młodych Andersenów PDF Drukuj Email

 

Już po raz siódmy sala widowiskowa w naszym Ośrodku wypełniła się szczelnie widzami w jedno z marcowych przedpołudni, by oglądać konkursowe popisy młodych bajkopisarzy.

Prezentacje oceniało nie tylko jury dziecięce, czyli zgromadzona na widowni publiczność, ale także

jury specjalistów w składzie: (od lewej) Elwira Szwedo Mazurkiewicz (reżyser teatrów dziecięcych i młodzieżowych; Ośrodek Kontury Kultury), Liliana Bardijewska (pisarka, autorka książek i sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży), Anna Krysiak (bibliotekarka, Filia nr 37 MBP) oraz Aldona Komur (polonistka, SP 91).

Zanim usłyszeliśmy pierwszą opowieść, zaprosiliśmy na scenę naszych wszystkich szesnastu bajkopisarzy, by wręczyć im dyplomy, nagrody, wyróżnienia...

i piernikowe serca za etap pisemny konkursu.

na zdjęciu: Teatr Coś Więcej w zapowiedzi opowieści  "To nie tak jak myślisz"

Światło na sali gaśnie, oświetlona jest tylko scena, nic nie rozprasza uwagi widza, który obserwuje każdy gest, wsłuchuje się w każde słowo. Można było się zamyślić, zasłuchać w kolejne historie opowiadane przez autorów bajek, zapatrzeć na oryginalnie zaaranżowane inscenizacje - ten tekst Agnieszki Gil powstały jako refleksja po jednej z pierwszych Piernikowych Chat bardzo pasuje także do minionej właśnie edycji imprezy.

W konkursie pierwsza wystąpiła Agnieszka Ucherek (kl 6, Sp nr 47 Wrocław), opowiadając baśń To nie tak jak myślisz.

Agnieszka, mówiąc głosem stworzonej przez siebie bohaterki Lori – mieszkanki Bajlandii, nie tylko przedstawiła nam realia życia w tej przedziwnej krainie, ale także zdradziła słuchaczom doprawdy frapujące okoliczności powstania Bajki o Czerwonym Kapturku.

Tymoteusz Trocha (kl 6, Sp Kamieniec Wrocławski) opowieścią O mieczu, który wydał swojego pana przeniósł nas w mroczne czasy Średniowiecza do miasteczka Berlond pełnego rzemieślniczych warsztatów i kupieckich kramów. Tam właśnie  swoją słynną kuźnię prowadził mistrz Koban. U niego zaś pracował młody Bar, którego zachłanność ujawnił tytułowy miecz...


Z dużą lekkością i swadą Zuzanna Kiczak (kl 5 Sp nr 42 Wrocław) przedstawiała słuchaczom Kaptury i kapturki - swoją historię utrzymaną w klimacie opowieści przygodowo-awanturniczej. Poznaliśmy przy tej okazji całą galerię fantastycznie scharakteryzowanych  postaci: wilka ciamajdę, Alicję Czarnego Kaptura, która niczym Robin Hood była nieustraszona w obronie pokrzywdzonych oraz jej dobroduszną siostrę - Czerwonego Kapturka.

Na zdjęciu: Aleksander  Szyszkowicz w towarzystwie królow - Karmela I Wychudłego oraz  Marcepana XII Otyłego.

Ta historia, stworzona przez Aleksandra  Szyszkowicza (kl 6 Sp nr 72 Wrocław), zachwycała nie tylko humorem i pomysłowością (także słowotwórczą), ale również wrażeniami… smakowymi! Kłamstwo i czekolada oczarowało nas  zabawną intrygą oraz piękną i umiejętnie wykorzystaną  inscenizacją!


Opowieść Moniki Rudnickiej (kl 5, Sp nr 91 Wrocław) "O małym Wilczku i o gburze Czerwonym Kapturze" to przede wszystkim historia o tym, jak trudną rzeczą jest opieranie się pokusom. Monika z dużym wdziękiem opowiadała o przygodach sympatycznego Wilczka, a jej prezentacja to nie tylko świetnie scharakteryzowane postacie, ale także przekonująca inscenizacja, pomysły słowotwórcze i humor!

Podczas przerwy znalazł się czas na pierwsze komentarze. Tuż obok Liliany Bardijewskiej ( na zdj. pierwsza z prawej), prowadzącej także w drugim dniu festiwalu warsztaty literackie dla finalistów, dostrzegliśmy Patrycję Czyżewską - Soroko, która pomagała podczas ferii zimowych przygotować się do Gali uczestnikom konkursu

oraz przygotowała razem z grupą Coś Więcej  wszystkie wykorzystywane podczas imprezy teatralne zapowiedzi.


Tuż po przerwie polecieliśmy w kosmos na pokładzie Tezaurusa razem z Mateuszem Rokitą (kl 6, Sp nr 68 Wrocław)  i jego Nawigatorem. Czy bohater opowieści Odpowiedzialność Nawigatora będzie umiał przyznać się do swojej porażki? Mateusz stopniowo podsycał ciekawość słuchaczy, a  jego historia była też głosem w ważnej sprawie – czy warto być odpowiedzialnym?


Aleksandra Hawajska (kl 5, Sp Dobrzykowice) potraktowała bohaterów Czerwonego Kapturka jak aktorów, którzy znani są wszystkim ze swoich głównych ról zagranych w baśni i opowiedziała nam w „Wilczycy”, jak oboje walczyli z tym swoim – nazwalibyśmy to chyba „publicznym wizerunkiem”. Tak więc Kapturek uczył Wilka ogłady, dbania o czystość, zdrowej wegetariańskiej diety, a wilk Kapturka - o!, skutki tej nauki były doprawdy zaskakujące…

Powiało hollywoodskim szykiem! Tomek Traczyk jako Chaplin w zapowiedzi  "Zemsty Czerwonego Kapturka".


Bohaterem "Zemsty Czerwonego Kapturka" Hanny Małyszek (kl 4 Sp nr 42 Wrocław) był wilk – kinoman i wielbiciel Chaplina, który dla nagrody w postaci biletu na festiwal filmów z ulubionym komikiem, postanowił zostać wegetarianinem. Z dużym zaciekawieniem śledziliśmy losy wilka walczącego ze swoją wilczą naturą oraz próbującego przechytrzyć Czerwonego Kapturka. Kapturek tym razem uzbrojony w nowinki techniczne (kamerkę internetową!) nie dał za wygraną i złapał Wilka na kłamstwie!

A więc Wilku - nici z pójścia do kina, ale przecież można zabawić się w Chaplina!


Bardzo psotny książę był bohaterem baśni Jakuba Kozyry (kl 5, Sp nr42 Wrocław) "Prawdę zawsze warto mówić...". Ów Makary dla zabawy i czując się kompletnie bezkarny (może to wina królewskiego bezstresowego wychowania?) wszystkim wokół robił złośliwe żarty, a jego kłamstwa i kłamstewka z dnia na dzień stawały się coraz bardziej okrutne. Ale gdy Makary wprowadził w błąd także pewnego  czarodzieja, oj poczuł wreszcie na własnej skórze, że bezkarność ma swoje granice...


Julianna Silber (SP nr 47 Wrocław) swoją opowieścią "O Czerwonym Kapturku, wilku i żarłocznej babci" ujawniła naprawdę spore poczucie humoru. W klasycznym Kapturku babcia to wiekowa staruszka, którą trzeba się opiekować, natomiast Julianna uczyniła właśnie z babci … szwarc  charakter!  Zabawne zwroty akcji, zaskakujący finał - to była opowieść, która bawiła i śmieszyła zarazem, sprawiając nam tym dużą frajdę!

 


Po zakończeniu konkursu przyszedł czas na podsumowania. Dziecięcy jurorzy korzystali z przygotowanych urn; każda z reprezentacji siedmiu szkół obecnych na Gali dysponowała trzema głosami.

A jurorki także miały swoje typy, ale na pewno to nie ich słabość do słodyczy wywindowała "Kłamstwo i czekoladę" kompletem głosów do wielkiego finału :- )

Zanim werdykty wybrzmiały na scenie publiczność (objedzona łakociami Piernikowej Chaty) nadal pysznie się bawiła w towarzystwie Jima i Anny Williamsów, czyli duetu Liquidmime,

a finał tej zabawy był bardzo spektakularny!

Decyzją jurorek nagrody oraz dyplomy Bajarzy Piernikowej Chaty otrzymali:


Aleksander Szyszkowicz za baśń Kłamstwo i czekolada


Jakub Kozyra za baśń Prawdę zawsze warto mówić


Julianna Silber za baśń O Czerwonym Kapturku, wilku i żarłocznej babci


wyróżnienie trafiło do rąk Hanny Małyszek  za baśń Zemsta Czerwonego Kapturka

Gusty dorosłych oraz dzieci w tym roku okazały się zbieżne, bowiem w plebiscycie publiczności nagrody otrzymali: Aleksander Szyszkowicz, Julianna Silber oraz Hanna Małyszek.

Oto Bajarze Piernikowej Chaty 2014 w komplecie!


Nagrodzeni i wyróżnieni w pisemnym etapie Piernikowej Chaty mieli także okazję spotkać się dzień po Gali podczas warsztatów literackich, które prowadziła dla nich -Liliana Bardijewska.  Warsztaty dotyczyły tematów ważnych dla pasjonatów uprawiania literatury - konstrukcji tekstu (rama!), budowania postaci i dialogów, wyważenia poszczególnych elementów opowieści. Powstała także  podczas tych zajęć wymyślona wspólnie przez uczestników baśniowa opowieść o Piernikowej Chacie, którą publikujemy poniżej:- ). Nie zabrakło i tego dnia słodkich akcentów - wieńczący festiwal piernikowy tort znikał z talerzy szybko jak kamfora...

Baśń o Piernikowej Chacie w Puszczy Amazońskiej

Podsumowanie etapu pisemnego

tekst: Katarzyna Sipko
zdjęcia i plakat: Damian Janus

ODT Światowid dziękuje Wydawnictwu Marginesy za pomoc w ufundowaniu nagród

Wydawnictwo Marginesy





 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Zobacz koniecznie

Własnoręcznie i z polotem!

zajęcia rękodzieła artystycznego w piątek o 17.15
wejściówka 30 zł

Więcej …
 
Ze sztuką i poprzez sztukę

zapraszamy na film podsumowujący projekt

Więcej …
 
Nowe zajęcia

taniec na obcasach
zajęcia dla Pań!
zapisy i informacje 
tel: 504546926

 

 

 

 

Zaprzyjaźnione szkoły