facebook

Światowid

Ważne

Zajęcia - zmiany

mały kompozytor
taniec arabski

zajęcia plastyczne
Hanny Zawadzkiej-Woźniak

Zobacz szczegóły
 
Regulamin zajęć w ODT Światowid


UWAGA! Nowy regulamin!

Więcej …
 
URBANCARD Premium

20% zniżki na wybrane usługi

Więcej …
 
OK System już jest

Więcej …
 

Kalendarz Imprez

 «   Grudzień 2022   »

PWśCPSN
   1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Julianna Willis Technology
Partnerzy

 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
Piosenka jest dobra na wszystko PDF Drukuj Email

 

 

Parafrazując strofy wiersza Jerzego Harasymowicza pt. „Jesienna zaduma”, którego interpretacja stała się wizytówką jej kunsztu artystycznego – ludzie znają ją dziś nie tylko z tej jednej, jesiennej strony. Elżbieta Adamiak, bo o niej mowa, laureatka wielu festiwali (np. Spotkań Zamkowych w Olsztynie, „Fama” w Świnoujściu), właścicielka „Złotego Indeksu”, który otrzymała w 2002 roku na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, poza śpiewaniem poezji, czemu nadal jest wierna, prowadzi w Łodzi wraz z Andrzejem Poniedzielskim (satyrykiem) Piwnicę Artystyczną „Przechowalnia”. Jak sama mówi, jest to przechowalnia sztuki niemodnej – jazzu, ballady, poezji i kabaretu w starym stylu. Zaprasza do niej na recitale mistrzów słowa śpiewanego, takich jak choćby Wojciech Młynarski czy Magda Umer, organizuje wieczorki muzyczne, przeglądy młodych talentów, programy kabaretowe.

Do Wrocławia artystka przyjechała jednak sama w roli mistrza, by swoim doświadczeniem i wiedzą podzielić się z grupą kilkunastu amatorów podczas X Artystycznych Warsztatów Wokalnych organizowanych (5-10 lutego 2007 r.) przez Ośrodek Działań Twórczych Światowid. W dziedzinie piosenki autorskiej Elżbieta Adamiak na pewno może zostać autorytetem, bo większość wykonywanych przez siebie utworów komponuje sama. A jej muzyczne interpretacje poezji są niczym sztuka miniatury – klarowne, dopracowane w szczegółach, harmonijne, kameralne. Młodzi adepci poezji śpiewanej pod jej okiem pracowali nad interpretacją repertuaru, jaki każdy z nich samodzielnie wybrał do zaprezentowania publiczności na koncercie wieńczącym warsztaty.

Natomiast zajęcia z techniki śpiewu (emisji głosu, impostacji itp.) poprowadziła Katarzyna Poniedzielska - specjalistka z zakresu edukacji artystycznej, absolwentka łódzkiej Akademii Muzycznej - jak również córka Elżbiety Adamiak.

Obie panie w warsztatowych działaniach wspierał akompaniator Paweł Jabłoński.

Warsztaty to dla uczestników kilka dni intensywnej pracy. Najpierw trwały przesłuchania, by prowadzący mogli zorientować się w możliwościach wokalnych uczestników, potem dokonany został wybór repertuaru oraz jego transkrypcja do odpowiedniej tonacji (sporo pracy dla akompaniatora Pawła Jabłońskiego), był też czas na szkolenie techniki śpiewu, dopracowanie interpretacji i przygotowanie materiału na koncert finałowy. Pani Elżbieta potrafiła stworzyć podczas prób świetną atmosferę – bezpośredniości, otwartości, zaufania, dzieliła się z młodzieżą także swoim doświadczeniem bycia na scenie czy opanowywania tremy.

Kraina łagodności w pełni rozgościła się w Światowidzie 10 lutego podczas koncertu wieńczącego X Artystyczne Warsztaty Wokalne. Repertuar, który wybrała młodzież do wykonania pozwolił Elżbiecie Adamiak stworzyć nastrojowy i ciekawy program. Koncert pani Ela prowadziła osobiście, przedstawiając każdego z młodych artystów przed występem. W kilku ciepłych słowach mówiła o ich zainteresowaniach, upodobaniach muzycznych, pracy podczas prób.

Wieczór rozpoczął się piosenką „Zawsze tam gdzie ty” z repertuaru Lady Punk w wykonaniu Dagmary Rozdziałowskiej, która dzielnie pokonała tremę oraz stres występowania jako pierwsza!

Usłyszeliśmy później m.in. jak fantastycznie poradziła sobie z trudnym repertuarem Krystyny Prońko i Grażyny Łobaszewskiej (piosenki „Niech moje serce kołysze cię do snu” i „Brzydcy”) Ania Nieszczesna,

poczuliśmy amerykańskie klimaty, które z feelingiem wyczarowała śpiewając jazzowe standardy Jadzia Tomczyńska.


Mogliśmy lirycznie się zadumać dzięki Dominice Solskiej ("Jesienna zaduma" i "Na dzień" z rep. E. Adamiak)

oraz uśmiechać z przekorą, gdy Krzysztof Platis przekonywał ze swadą ”Nie dokazuj” (z rep Marka Grechuty).

Przekonująco wypadła Agata Głowaczewska w piosence Anny Marii Jopek „Ja wysiadam”,

a Ewa Pietkiewicz wykonując Youkali" (z repertuaru Katarzyny Groniec) zaprezentowała nie tylko ciekawą interpretację, ale również świetne warunki wokalne.

Aktorskie zacięcie i dojrzałość artystyczną udowodniła swoim występem Ola Pawlik ("Czarne perfumy" z rep. Krystyny Jandy oraz "Dworzec" z repertuaru Maryli Rodowicz).

Bez zarzutu spisały się także najmłodsze uczestniczki warsztatów: Agnieszka Wrona i Ola Gierok prezentując znany szlagier z Kabaretu Starszych Panów „Piosenka jest dobra na wszystko”.

Koncert uświetnił występ Elżbiety Adamiak oraz Katarzyny Poniedzielskiej, które śpiewały osobno, jak i w duecie.

W finale połączyło wszystkich – tych na scenie i tych na widowni, wykonanie bluesowego „Sie ma”

(muzyka: E.Adamiak, tekst A. Poniedzielski)

Sie ma sie ma sie ma
sie ma serce się z niego korzysta,
bo jest gdzieś w każdym z nas
taka przystań.

Sie ma sie ma sie ma
przystań dziwnie spokojna i czysta
całkiem jakby z nie naszych map.

Nie przypłynie tu statek ze złotem
wiatr nie wyje z pytaniem - co potem?
Sztormy ambicji, głupoty fale
rozbijają się obok gdzieś dalej,
a jedyny kłopot, to przystań tę w sobie odnaleźć...

W X Artystycznych Warsztatach Wokalnych (luty 2007 r.) wzięli udział: Agata Głowaczewska, Ewa Staroń, Joanna Potkowska, Ewa Pietkiewicz, Anna Nieszczesna, Krzysztof Platis, Agnieszka Wrona, Dagmara Rozdziałowska, Aleksandra Pawlik, Jadwiga Tomczyńska, Dominika Solska, Aleksandra Gierok.

 

 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Zobacz koniecznie

Własnoręcznie i z polotem!

zajęcia rękodzieła artystycznego w piątek o 17.15
wejściówka 30 zł

Więcej …
 
Ze sztuką i poprzez sztukę

zapraszamy na film podsumowujący projekt

Więcej …
 
Nowe zajęcia

taniec na obcasach
zajęcia dla Pań!
zapisy i informacje 
tel: 504546926

 

 

 

 

Zaprzyjaźnione szkoły