facebook

Światowid

Ważne

Zajęcia - zmiany

mały kompozytor
taniec arabski

zajęcia plastyczne
Hanny Zawadzkiej-Woźniak

Zobacz szczegóły
 
Regulamin zajęć w ODT Światowid


UWAGA! Nowy regulamin!

Więcej …
 
URBANCARD Premium

20% zniżki na wybrane usługi

Więcej …
 
OK System już jest

Więcej …
 

Kalendarz Imprez

 «   March 2024   »

MTWTFSS
   1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Julianna Willis Technology




Partnerzy

  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
Piernikowa Chata 2008 r. - GALA PDF Drukuj Email

 Wieńcząca pierwszą edycję „Piernikowej Chaty” gala była zarówno podsumowaniem pisemnego etapu konkursu, jak i na żywo rozgrywającym się współzawodnictwem w opowiadaniu bajek. Na galę przyjechali nasi laureaci – bajkopisarze, czyli dziesiątka dzieci, których bajki wybraliśmy spośród 40 prac nadesłanych na konkurs. Na widowni gościliśmy także ich kolegów i koleżanki z klasy oraz nauczycieli, jak również przedstawicieli sponsorów nagród.
Nagrody ufundowali:
• Wydawnictwo Europa we Wrocławiu
• Wrocławski Teatr Lalek
• Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu
• Cukierna Caroline& Simon we Wrocławiu.

W jury wybierającym pięć najciekawiej opowiedzianych baśni, a tym samym piątkę najlepszych bajarzy, zasiadały dzieci z Pracowni Edukacyjno-Artystycznej: Kinga Walczyk, Zuzia Sienkiewicz, Jaś Korwin Kijuć i Kuba Bielecki. Przewodniczącą jury została pani Agnieszka Zaskórska – współpracująca z Wrocławskim Teatrem Lalek autorka sztuk dla dzieci.

Imprezę prowadziła instruktorka działającego w Światowidzie dziecięcego teatru ENE, DUE, RABE – Patrycja Czyżewska-Soroko.
Galę zaczęliśmy od podsumowania pisemnej części konkursu. Jury oceniające prace dziecięcych bajkopisarzy: Katarzyna Bochenek, Katarzyna Sipko i Anna Krysiak odczytało werdykt

 i wręczyło dyplomy, pamiątkowe „piernikowe serca” (wykonane przez Wiolettę Ostasiewicz instruktorkę Pracowni Ceramicznej w ODT Światowid) oraz nagrody, którymi były:
• udział w warsztatach literackich, które 12 kwietnia 2008r poprowadziła pani Agnieszka Zaskórska
• wycieczka do Wrocławskiego Teatru Lalek na przedstawienie Agnieszki Zaskórskiej „Czerwony Kapturek kichawka i Gburek” oraz spotkanie z aktorem
• książki edukacyjne (słowniki i encyklopedie) ufundowane przez Wydawnictwo Europa we Wrocławiu
• tort „Piernikowa chata” oraz słodycze od Cukierni Caroline&Simon we Wrocławiu
 
Wszyscy laureaci pojawili się na scenie, odebrali gratulacje i gorące brawa publiczności.

Uhonorowane pamiątkowymi dyplomami zostały także dwie nauczycielki języka polskiego - panie Magdalena Buczel ze Szkoły Podstawowej nr 46 we Wrocławiu oraz Maria Jaskólską ze Szkoły Podstawowej nr 44. Ponad dwudziestka uczniów obu pań wzięła udział w pisemnym etapie konkursu, z czego aż czwórka uczniów pani Magdy (Łukasz Narbutowicz, Joanna Knefel, Mikołaj Kałwak, Ela Zielak) oraz dwóch uczniów pani Marii (Dawid Kozłowski i Krzysztof Wójcik) zostało laureatami Piernikowej Chaty!

Konkursową część Gali rozpoczął występ dziecięcego teatru ENE, DUE, RABE. Młodzi aktorzy zaśpiewali piosenkę z „Bajek Samograjek” Jana Brzechwy

 

 

oraz przedstawili publiczności pantomimiczną zagadkę (rozwiązaniem był tytuł bajki „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”). Potem kolejne piosenki i zagadki przewijały się przez całą imprezę, będąc dla publiczności momentem przerwy od konkursowych zmagań kolegów,

 

okazją do wspólnej zabawy oraz skosztowania słodyczy, jaką oferowała „Piernikowa Chata”.
Wszyscy uczestnicy do występu na Gali przygotowali się dość solidnie. Jury, oceniając kolejne prezentacje, brało pod uwagę przede wszystkim umiejętność prowadzenia narracji i zainteresowania publiczności toczącą się opowieścią. Okazało się to dla startujących w konkursie zadaniem nie nazbyt łatwym! Mieliśmy okazję w konkursie usłyszeć bajki prezentowane w rozmaity sposób. Były to historie snute na tle podkładu muzycznego („Perła” i marynarz Łukasz Narbutowicz) opowiadane przez zakutane w chusty lub odziane w babciowe szlafroki i kapcie bajarki

 

(Joanna Knefel i Marcelina Garba). Czasem narrator występował na scenie zupełnie sam (np. Krzysztof Wójcik czy Małgorzata Moszyńska), a czasem wspomagał się ilustracją ruchową akcji (Mikołaj Knefel oraz Zuzia Fried).

 

 

Bywało, że narrację ubarwiał fajny pomysł plastyczny (piękne motyle na rękach Małgosi Mierzejewskiej i Mikołaja Kempińskiego). Oglądaliśmy też całe bajkowe inscenizacje („Przyjacielska przysługa” Eli Zielak i „W zielonym lesie” Any Dedeszko Wiercińskiej).

 

 

Jury, by wybrać laureatów, miało bardzo trudne zadanie! Za to publiczność w oczekiwaniu na werdykt jurorów mogła nadal się bawić. Odbył się plebiscyt publiczności, którego jako najlepsza bajarka zwyciężczynią okazała się Marcelina Garba. Rozegrany został także konkurs „Bajkowe Kalambury”, a zwycięzcom Piernikowa Chata nie szczędziła łakoci. Po burzliwej naradzie Agnieszka Zaskórska w towarzystwie całego jury na scenie ogłosiła werdykt i zostały wręczone nagrody. Najlepszymi bajarzami Gali Piernikowa Chata 2008 r. zostali:

  

Łukasz Narbutowicz I nagroda za opowiadanie baśni „Perła”


Joanna Knefel II nagroda za opowiadanie baśni „Błękitny blask”


Marcelina Garba III nagroda za opowiadanie baśni „ O krawcu Szymonie, złym smoku i dobrym piesku”

Wyróżnienia otrzymali:


Małgorzata Mierzejewska i Mikołaj Kępiński za opowiadanie baśni ”Przygoda nad jeziorem”

Krzysztof Wójcik za opowiadanie baśni „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”

Nagrodą dla całej dziesiątki laureatów – bajkopisarzy był także udział w warsztatach literackich prowadzonych przez jurorkę Piernikowej Chaty – Agnieszkę Zaskórską. Pani Agnieszka na co dzień zajmuje się tworzeniem programów komputerowych dla dzieci, ale także pisze dla nich sztuki. Podczas warsztatów toczyły się rozmowy m.in. na temat: jaka jest różnica pomiędzy bajką a baśnią, kto to jest odbiorca utworu literackiego, a kim jest bohater literacki i jak go wymyślić?; gdzie szukać natchnienia do tworzenia opowieści? Do rozmów i ćwiczeń pomocą służyły m.in maskotka królika, tajemnicze pudełko, słuchowisko o smoku Wawelskim, a nawet piosenka rockowej grupy The Doors!

Po wysłuchaniu starej legendy o smoku Wawelskim, którą dla współczesnych dzieci z humorem „odkurzył” Grzegorz Kasdepke łatwiej było młodym adeptom pióra zrozumieć jak to się dzieje, że tekst potrafi nas zaciekawić. Później warsztatowicze mieli okazję ćwiczyć swoje umiejętności, pisząc bajkę o Czerwonym Kapturku, ale taką, by zainteresował się nią... znudzony czterolatek. Okazało się to zadaniem dość trudnym – większość uczestników zapomniała bowiem, że bajka to nie tylko atrakcyjne przygody, ale także jasno podana puenta czyli morał. Oj, nie jest łatwo być bajkopisarzem.
Kolejnym etapem zajęć było malowanie obrazów słowami oraz czerpanie inspiracji z różnych źródeł – obserwacji życia (np. jaką historię można wymyślić o gołębiu, który usiadł właśnie na parapecie naszego okna?) czy muzyki (jakie obrazy,  skojarzenia i uczucia przywołuje w nas dany utwór muzyczny). Bo bajki mogą przecież mieszkać wszędzie – choćby w pudełku po czekoladkach czy kałuży. Dobrze wiedzieli o tym najwięksi bajkopisarze - jak Hans Chrystian Andersen, który zajmujące historie potrafił wyczarować z jednego strączka groszku (Pięcioro w jednym strączku), porzuconego przez dziecko ołowianego żołnierzyka (Ołowiany żołnierz) czy płomyczka zapalonej zapałki (Dziewczynka z zapałkami).

Młodzi bajkopisarze zgodnie twierdzili, że zajęcia z Panią Agnieszką wcale nie były podobne do lekcji w szkole. Przerwa w warsztatach też nie była podobna do przerwy pomiędzy lekcjami. Nasi warsztatowicze mieli okazję raczyć się wtedy swoją słodką nagrodą – tortem „Piernikowa Chata” ufundowanym przez Cukiernię Caroline &Simon we Wrocławiu.

Podsumowanie I etapu konkursu

Kochani Bajkopisarze!!!

Bardzo ucieszyliśmy się, kiedy na ogłoszony przez nas konkurs „Piernikowa chata” wpłynęło aż 40 pięknych opowieści od uczniów 10 wrocławskich szkół! To oznacza, że dzieciom bajki są bliskie i potrzebne! Serdecznie dziękujemy Wam za zainteresowanie i Waszą pracę. Dziękujemy także Waszym Nauczycielom i Rodzicom, za okazaną Wam radę i pomoc.

Dla nas czas, jaki spędziliśmy na czytaniu tych baśniowych opowieści należał do przyjemności. Wasze prace konkursowe przekonały nas także, że los słabych, samotnych i skrzywdzonych nie jest Wam obojętny! Baśń jest także lustrem, w którym widać bajkopisarza – my dzięki Waszym opowieściom dowiedzieliśmy się także sporo o Was – o tym, co Was interesuje, które sprawy uznajecie za ważne, o czym marzycie, jakie zachowania i postawy życiowe są godne naśladowania, z czego się śmiejecie, jakie macie poczucie humoru itd... Były też sprawy, które nas trochę zaniepokoiły – w jednej z opowieści samotna bohaterka znalazła sobie przyjaciółkę w świecie baśniowym – i już wcale nie wróciła do domu (do zapracowanego taty, który nie miał nigdy dla niej czasu), pozostała w świecie baśni na zawsze, bo tam poczuła się bezpieczna i szczęśliwa... Oczywiście baśnie są i po to, by koić serce, dodawać odwagi, uczyć na błędach innych, bawić, ale są także światem naszej fantazji, pewnej ułudy – nie powinny więc ZASTĘPOWAĆ nam prawdziwego życia, a jedynie je ubarwiać, czynić ciekawszym i mądrzejszym... Wierzymy w to, że o tym sami wiecie, że rozmawiacie także i na na ten temat z Waszymi Rodzicami i Nauczycielami.

Bohaterami Waszych opowieści często były zwierzęta – motyle, koty, lisy, psy, myszy i wiele innych, ale też wróżki, skrzaty, czarownice, elfy, jak i zwykli – niezwykli ludzie. Historie najczęściej rozgrywały się w bardzo dawnych czasach, ale sporo z nich toczyło się współcześnie lub nawet wybiegały w przyszłość. Mieliśmy okazję się także przekonać, że dobrze znacie bajki oraz fantastyczne opowieści, bo ich motywy pojawiały się także w Waszych historiach.

Jury – skład, kryteria oceny
 Napisaliście wszyscy naprawdę pięknie i byliśmy bardzo ciekawi, jak potoczą się obrady naszego jury. Zasiadali w nim:
1. Katarzyna Bochenek – pedagog i etnograf, instruktorka Pracowni Artystyczno-Edukacyjnej w Światowidzie, jak również pomysłodawczyni konkursu „Piernikowa Chata”
2. Katarzyna Sipko – kulturoznawca i dziennikarz, współpracowniczka miesięcznika „Odra” jako recenzent książek, miłośniczka także literatury dla dzieci tudzież autorka bajek (debiut bajkopisarski na łamach Słowa Polskiego-Gazety Wrocławskiej); w Światowidzie zajmująca się promocją działań Ośrodka
3. Anna Krysiak – bibliotekarka oraz miłośniczka literatury, kierownik jak i animator działań kulturalnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej, której oddział mieści się przy Sempołowskiej 54

Kryteria, które jury przyjęło, wybierając 10 najlepszych prac były następujące.
1. logika wydarzeń, spójność i atrakcyjność baśniowych wątków, płynność narracji, tempo akcji, sprawność dialogów
2. wyrazista charakterystyka postaci
3. sposób realizowania wybranego przez uczestnika przesłania opowieści; tematy do wyboru to:
• Przyjaciół poznaje się w biedzie.
• Kto pod kim dołki kopie, ten sam w nie wpada.
• Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.
4. niesztampowość, samodzielność

Nasi Laureaci
Po przedstawieniu przez wszystkich członków jury własnych propozycji na temat kto z autorów bajek powinien znaleźć się w gronie laureatów okazało się, że aż siódemka nazwisk powtarza się trzykrotnie! Tym sposobem wybór pierwszej siódemki laureatów okazał się bajecznie prosty. Znaleźli się tutaj:

Łukasz Narbutowicz  SP 46, nauczyciel Magdalena Buczel
Elżbieta Zielak  SP 46, nauczyciel Magdalena Buczel
Joanna Knefel  SP 46, nauczyciel Magdalena Buczel
Zuzanna Fried Chrześcijańska Szkoła Podstawowa, opiekun nauczyciel Irena Ładomirska

Dawid Kozłowski  SP 44, nauczyciel Maria Jaskólska
Ana Dedeszko-Wiercińska SP 47, nauczyciel Justyna Sekuła
Małgorzata Mierzejewska SP 47, nauczyciel Renata Długosz

Po dalszej naradzie i dyskusji do grona dziesiątki laureatów weszli także:
Krzysztof Wójcik  SP 44, nauczyciel Maria Jaskólska
Mikołaj Kałwak   SP 46, nauczyciel Magdalena Buczel
Marcelina Garba  SP. 90, nauczyciel Renata Żochowska

Jury przyznało także wyróżnienie Piotrowi Orleańskiemu, startującemu poza konkursem.

 W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie pogratulować laureatom oraz ich opiekunom – nauczycielom i rodzicom. Specjalne gratulacje przekazujemy pani Magdalenie Buczel nauczycielce języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 46 we Wrocławiu, której aż czwórka uczniów została laureatami naszego konkursu!

Za co Was nagradzamy?

1. Łukasz Narbutowicz swoją „Perłą” oczarował nas w 100 procentach! Wykazał się ogromną dojrzałością narracji (aż konsultowałyśmy się nawet z nauczycielką Łukasza, czy aby na pewno to jego samodzielna praca – tak pięknie napisał) i poetyckim językiem opowiadanej przez siebie historii. Narratorem „Perły” jest człowiek w sile wieku, co niejedno w życiu widział i przeżył – Łukasz potrafił wczuć się w tę postać niezwykle sugestywnie, co nie jest przecież łatwe, gdy samemu ma się lat 10! Zauroczyła nas także sugestywność świata baśniowego, który stworzył. Płynność opowiadania pozwoliła nam bez żadnych przeszkód przenieść się tam w wyobraźni.

2. „Błękitny blask” to baśniowa historia, którą napisała Joanna Knefel. I tutaj uwiodła nas magiczna atmosfera, poetycki język, bardzo sprawna narracja, ciekawe przygody małej Idy oraz niesztampowa forma przesłania.

3. Bardzo podobała nam się opowieść Zuzanny Fried  „Wyspa lalek”. Zuzia świetnie zinterpretowała temat, że „najpiękniejsze jest niewidoczne dla oczu”, napisała baśń, która może być ważną wskazówką dla wszystkich rodziców. Bo czy my rodzice nie chcemy czasem, by nasze dzieci spełniały nasze oczekiwania i marzenia? Bajka Zuzi ciekawie opowiada, jakie są konsekwencje takiego postępowania oraz przypomina, że dzieci mają prawo być sobą! Tak więc ważny temat, ciekawa narracja poprowadzona w sposób dojrzały. Brawo Zuziu!

4. Umiejętnością atrakcyjnego kreowania baśniowego świata wykazał się również Dawid Kozłowski. Wprawdzie sprawna narracja u szóstoklasisty jest bardziej oczywista niż u młodszych bajkopisarzy niemniej „Polowanie” Dawida cechuje wartka akcja oraz ciekawie poprowadzona intryga. Wszystko to sprawia, że tekst czyta się świetnie, bo do ostatniej chwili potrafi skupić uwagę czytającego.

5. Ten sam temat jako kanwę wybrał także szóstoklasista Krzysztof Wójcik. Historię niezwykłych przygód kupca Marko „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” czyta się bardzo zajmująco. Wyraziste postacie oraz sugestywnie opisany świat baśni to atuty pracy Krzysztofa.

6. Na baśniową łąkę pełną kolorowych motyli mogliśmy się przenieść czytając bajkę Małgorzaty Mierzejewskiej „Przygoda nad jeziorem”. Małgosia podjęła w niej ważną kwestię – wyobcowania i poczucia odrzucenia z powodu bycia innym niż wszyscy. Ten trudny temat potrafiła jednak ubrać w prostą klarowną formę, wykazując się także sprawną narracją.

7. Bardzo ciekawą bajkę otrzymaliśmy od Elżbiety Zielak. Po pierwsze dziesięcioletnia Ela zaintrygowała nas formą swojej opowieści – jej „Przyjacielska przysługa” jest rymowana! Sprawa druga to zaskakujące podejście autorki do bajkowego bohatera Ów „młodzian czarnooki” okazał się nie tylko niezbyt odważny, ale i w rozwiązaniu „problemu smoka” mało sprytny, bo w sumie bardziej pomógł mu tu przypadek niż własna zaradność. „Lecz ten młodzian widząc smoka rzucił miecz i pas, a że tego nikt nie widział, uciekł szybko w las, gdzie przesiedział tydzień cały, że strach stracił dech, a smok jadła oczekując w jamie z głodu zdechł.” Zabawna intryga i nieszablonowość to atuty tego tekstu.

8. Ana Dedeszko-Wiercińska w bajce „W zielonym lesie” opowiada bardzo dramatyczną historię, której bohaterką jest sarna Arlen. Nieakceptowana przez swoje środowisko Arlen potrafi jednak w sytuacji zagrożenia stanąć w obronie innych, a nawet narazić własne życie. W tekście Any ujęła nas właśnie determinacja i odwaga autorki w postawieniu dobra ponad wszystkim.

9. „Spełnione marzenie” Mikołaja Kałwaka to historia o narodzinach przyjaźni dwóch zabawnych baranków – Muńka i Fuńka. Mikołaj przekonał nas, że przyjaciół poznaje się w biedzie opowieścią, której zaletami są wartka akcja, sprawny dialog i poczucie humoru.

10. Sporym zaskoczeniem był dla nas tekst Marceliny Garby „O krawcu Szymonie, złym smoku i dobrym piesku”. Ujęła nas zabawa Marceliny motywami bajkowymi, jej humor i sprawna narracja.

11. „Alfowe przygody” Piotra Orleańskiego zostały wyróżnione poza konkursem za sprawny dialog, wyobraźnię i humor.

 

 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Zobacz koniecznie

Własnoręcznie i z polotem!

zajęcia rękodzieła artystycznego w piątek o 17.15
wejściówka 30 zł

Więcej …
 
Ze sztuką i poprzez sztukę

zapraszamy na film podsumowujący projekt

Więcej …
 
Nowe zajęcia

taniec na obcasach
zajęcia dla Pań!
zapisy i informacje 
tel: 504546926

 

 

 

 

Zaprzyjaźnione szkoły