facebook

Światowid

Światowid dla...

Ważne

Zajęcia - zmiany

mały kompozytor
taniec arabski

zajęcia plastyczne
Hanny Zawadzkiej-Woźniak

Zobacz szczegóły
 
Regulamin zajęć w ODT Światowid


UWAGA! Nowy regulamin!

Więcej …
 
URBANCARD Premium

20% zniżki na wybrane usługi

Więcej …
 
OK System już jest

Więcej …
 

Kalendarz Imprez

 «   Grudzień 2022   »

PWśCPSN
   1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Julianna Walker Willis Technology
Partnerzy

 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
Dzień Kultury Żydowskiej PDF Drukuj Email

 

Dzień Kultury Żydowskiej w Światowidzie (26 kwietnia 2009 r.) był kolejną odsłoną  cyklicznej imprezy Ethnos – kultury świata. W programie znalazły się: wykład, degustacja potraw, warsztaty tańca i koncert.

Wykład na temat historii i działalności Żydów we Wrocławiu poprowadził Jerzy  Kichler –  aktywny animator odrodzenia w Polsce żydowskiego życia kulturalnego i religijnego, jedna z ważnych osób, której Wrocław zawdzięcza przywrócenie funkcji religijnych Synagodze pod Białym Bocianem oraz powstanie Dzielnicy Czterech Świątyń.

Tuż po wykładzie goście mieli okazję spróbować specjałów żydowskiej kuchni. Przebojem okazał się przysmak niezwykle delikatny w smaku czyli tzw. gęsie pipki (lub gęsi pipkes) - gęsie żołądki duszone w całości z dodatkiem cebuli, czosnku i majeranku.


Podczas Dnia Kultury Żydowskiej była też okazja zatańczyć horę lub taniec chasydzki. Spora grupa miłośników tańca bawiła się w wesołym korowodzie pod kierunkiem Ireny Konachowicz, która poprowadziła warsztaty taneczne. Tańce żydowskie okazały się łatwe do nauczenia i dostarczyły uczestnikom mnóstwa pozytywnej, radosnej energii.

W finale imprezy wystąpiło znane krakowskie trio klezmerów – grupa KROKE. („Kroke” w jidysz oznacza Kraków). Zawsze grają z dużą swobodą,  dając pokaz wirtuozerskiego opanowania instrumentów połączonego z autentyczną radością ze wspólnego muzykowania i podobnie było tym razem, co doceniła spontanicznym aplauzem publiczność niemal po brzegi wypełniająca salę. – Duży szacunek dla państwa, bo taka piękna pogoda na zewnątrz, a państwo tutaj… -  powiedział witając się z publicznością grający na akordeonie Jerzy Bawoł. Trio (poza wspomnianym akordeonistą współtworzą Tomasz Kukurba -  altówka i Tomasz Lato – kontrabas) zaprezentowało na scenie nie tylko bardzo energetyczną, świetnie osadzoną w rytmach muzykę, w której tradycyjne motywy żydowskie przeradzały się w pasjonującą jazzową improwizacją,  ale także fenomenalne wręcz zgranie!

 

Grupa gra własne kompozycje, ale nie zrywa kontaktu z klasycznym klezmerskim muzykowaniem. Bazuje na elementach ludowej tradycji muzycznej wielu narodów, wśród nich na muzyce bałkańskich Cyganów, korzystają z doświadczeń muzyki klasycznej i jazzu (muzycy są absolwentami krakowskiej Akademii Muzycznej). Zespół wydał osiem cieszących się wielkim powodzeniem płyt, z których dwie - "Live At The Pit" została nominowana, a "The Sound Of The Vanishing World" otrzymała Nagrodę Niemieckiej Krytyki Płytowej w roku 2000, jedną z najważniejszych nagród fonograficznych świata.

 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Zobacz koniecznie

Własnoręcznie i z polotem!

zajęcia rękodzieła artystycznego w piątek o 17.15
wejściówka 30 zł

Więcej …
 
Ze sztuką i poprzez sztukę

zapraszamy na film podsumowujący projekt

Więcej …
 
Nowe zajęcia

taniec na obcasach
zajęcia dla Pań!
zapisy i informacje 
tel: 504546926

 

 

 

 

Zaprzyjaźnione szkoły