Martwa natura i inne obrazy – malarstwo Drukuj

wystawa czynna do 7 maja 2010  r.; wstęp wolny
Galeria ca-ffe Pod spódnicą 
zaprasza na wystawę prac Ewy Granowskiej
 

Podczas wernisażu miała miejsce loteria fantowa prac autorki. Całkowity dochód z loterii przeznaczony został na materiały plastyczne dla dzieci z Rodzinnego Domu Dziecka nr 20 przy ul. Kasztelańskiej we Wrocławiu

 O malarstwie Ewy Granowskiej

 Wysmakowane obrazy Ewy Granowskiej – tektonicznie zakomponowane, uporządkowane przez konsekwentną rytmizację oraz wyrównanie w warstwie chromatycznej przez nadrzędność bieli – koją zmysły umiarkowaniem zdyscyplinowanej formy, a przy tym tchną ciszą i spokojem kameralnego, osobistego przekazu. To pikturalne malarstwo utrzymane w stylu abstrakcji aluzyjnej, zdradza dużą kolorystyczną wrażliwość autorki. Raczy widza świetnie zorkiestrowaną gamą barw łagodnych, szlachetnie przyprószonych bielą, które – kładzione lekko i transparentnie – nabierają głębi i świetlistości.

Maria Tyws

 

Ewa Granowska

Studia ukończyła na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (wcześniej PWSSP) w dziedzinie malarstwa (w pracowni Zbigniewa Karpińskiego) oraz w dziedzinie ceramiki (w pracowni prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej i prof. Rufina Kominka). Dyplom uzyskała w 1973 roku, a w 1981 roku została adiunktem  na swojej macierzystej Uczelni. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem, ceramiką artystyczną. Jej prace pokazywane były w ramach ponad trzydziestu wystaw indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w Polsce oraz we Włoszech (Faenza), Niemczech (Landau, Wiesbaden, Kenitz, Monachium) i Szwecji (Oxelosund, Vasferes, Sztokholm).  Otrzymała liczne wyróżnienia i nagrody w konkursach malarskich i ceramicznych. Ministerstwo Kultury i Sztuki czterokrotnie przyznało jej stypendium twórcze: 1979, 1984-1985, 1990-1991, 1999. Prace Ewy Granowskiej znajdują się  w zbiorach: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego w Wałbrzychu, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, BWA w Legnicy, BWA w Szczecinie, BWA w Piotrkowie Trybunalskim (kolekcja Translacji) oraz w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.