Życie intymne manekinów Drukuj

 

"Obraz - jest to fragment natury widziany przez temperament twórcy..."
Emil Zola

W codziennym życiu miasta manekiny towarzyszą nam na każdym kroku, stały się nierozłączną częścią otaczającego nas świata. Dla autorki wystawy są symbolem pozorów, wyidealizowanym odzwierciedleniem człowieka tkwiącego w  kulcie pięknego ciała i pieniądza. Jej manekiny mają dusze,  kochają, tęsknią, wodzą na pokuszenie i cierpią. Stoją w enturażu luksusowych sklepowych wnętrz  bądź starych kamienic - nieruchome i piękne, przyglądając się nam wyniośle. Żyją w zdeformowanym, odrealnionym świecie, jak człowiek zniewolony psychicznie, który w pogoni za dobrami materialnymi nie potrafi już nawiązać kontaktu z codziennością, z drugą, czasem najbliższą nawet osobą.

 
Człowiek staje się manekinem… samotnym na wystawie swojego życia. Ma tylko chwilę zanim zejdzie z niej na zawsze. I w czasie tych swoich 5 minut biega po schodach, pnie się po szczeblach kariery, schodzi po nich przygnieciony ciężarami jakie zesłał na niego LOS, aż wreszcie dociera do BRAMY. Każdy z nas ma własną bramę, jeden bogatą i ozdobną, drugi starą i odrapaną. Każda z bram wiedzie w to samo miejsce - na końcu swojego życia musimy przez nią przejść…


  „Życie intymne manekinów” - fotografie Barbary Maliszewskiej zaprezentowane na tej wystawie powstały z inspiracji „Sklepami cynamonowymi” Brunona Schulza. Przepełnione symbolami obrazy są w gruncie rzeczy małymi esejami o życiu. Barbara Maliszewska  – wrocławianka, fotografią zajmuje się od pięciu  lat, fotografią artystyczną od roku. Jest związana z grupą  Modern Pictorial Team. Uczestniczy w prezentacjach zbiorowych Teamu, a jej wystawy indywidualne miały miejsce w Empiku (Renoma, Wrocław 2010r.)  oraz w „Galerii Autograf”(Wrocław 2010 r.).

 „Życie intymne manekinów”
Barbara Maliszewska – fotografia
Galeria „Ca-ffe pod spódnicą” ODT Światowid ul. Sempołowskiej 54A Wrocław (Biskupin)
Wernisaż: 17 września 2010 r. godz. 18.00; wstęp wolny
Wystawa czynna do 15 października 2010 r. (dni powszednie od 16.00-20.00)

www.barbaramaliszewska.eu.

Więcej o piktorialiźmie
http://wielomski.pl/7php/index.php?option=com_content&task=view&id=4&Itemid=25