facebook

Światowid

Światowid dla...

Ważne

Zajęcia - zmiany

mały kompozytor
taniec arabski

zajęcia plastyczne
Hanny Zawadzkiej-Woźniak

Zobacz szczegóły
 
Regulamin zajęć w ODT Światowid


UWAGA! Nowy regulamin!

Więcej …
 
URBANCARD Premium

20% zniżki na wybrane usługi

Więcej …
 
OK System już jest

Więcej …
 

Kalendarz Imprez

 «   April 2024   »

MTWTFSS
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Julianna Walker Willis Technology




Partnerzy

  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
SERCE AFRYKI PDF Drukuj Email

 

W ramach swojego stałego cyklu Ethnos kultury świata Światowid zaprasza Państwa na Dzień Afrykański. Podczas imprezy będzie można zobaczyć prezentację multimedialną i posłuchać opowieści z podróży po Etiopii prof. Piotra Migonia oraz spróbować potraw z tradycyjnej kuchni Czarnego Lądu. Główne atrakcje zapewnią jednak goście z Centrum Kultury Afrykańskiej Motema Africa w Warszawie. Zespół Motema Africa poprowadzi dla chętnych warsztaty bębniarskie oraz zaprezentuje koncert rumby afrykańskiej .

Ethnos kultury świata -  Dzień Afrykański

program
16.00 –  17.00 - Na wyżynach Etiopii: między Addis Ababą a Aksum

prezentacja multimedialna oraz opowieść z podróży po Afryce -  prof. Piotr Migoń
(Galeria ca-ffe pod spódnicą; parter)

prof. Piotr Migoń

Prof. Piotr Migoń

Dyrektor Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego (od 2008 r.), Kierownik Zakładu Geomorfologii IGiRR UWr. (do 2002 r.). Przez cały okres pracy zawodowej związany z Instytutem Geografii i Rozwoju Regionalnego. Pełni obecnie funkcję  Wiceprezydenta International Association of Geomorphologists (IAG) - międzynarodowego stowarzyszenia geomorfologów, afiliowanego przez International Union of Geological Sciences and International Geographical Union (wybrany na kadencję 2009-2013). Od 1998 pełni funkcję Sekretarza Redakcji „Czasopisma Geograficznego” - kwartalnika naukowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego, a od 1992 jest członkiem Komitetu Głównego Olimpiady Geograficznej i Olimpiady Nautologicznej. Jest również członkiem Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich, Polskiego Towarzystwa Geograficznego, rad naukowych Karkonoskiego Parku Narodowego i Parku Narodowego Gór Stołowych.  Laureat wielu naukowych nagród oraz stypendysta m. in  Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (1995), Royal Society na uniwersytecie w Oxfordzie (w latach 1996-1996) oraz Komisji Fulbrighta na uniwersytecie w Santa Cruz (Kalifornia) w roku 2003. Podczas swoich podróży odwiedził kilka krajów afrykańskich: Egipt, Etiopię, Namibię i Republikę Południowej Afryki. Uczestniczył w badaniach geomorfologicznych pustyni Namib. Autor kilku publikacji naukowych poświęconych rozwojowi krajobrazów pustynnych.


17.00-17.30  - degustacja potraw
(Galeria ca-ffe pod spódnicą; parter)

17.30-18.30 – warsztaty bębniarskie – zajęcia prowadzą muzycy z  Motema Africa
(sala 306 II piętro)

warsztaty bębniarskie

Bębny – instrument wywodzący się z Afryki, symbolizujący  radość, rodzinę i władzę. W Afryce bębny odgrywają  ważną rolę nie tylko jako instrument muzyczny, ale także jako narzędzie komunikacji społecznej. Dźwięk i rytm bębnów łączył ludzi od wieków, przełamując  bariery i dostarczając dużo radości. Mogą tego doświadczyć także uczestnicy warsztatów bębniarskich proponowanych przez zespół Mothema Africa.

Warsztaty to nie tylko okazja, by poznać nazwy afrykańskich  instrumentów perkusyjnych, ale także możliwość dowiedzenia się czegoś więcej o tym, w jaki sposób instrumenty te są budowane. Zajęcia mają także walor praktyczny. Uczestnicy poznają kilka tradycyjnych afrykańskich rytmów, a każdy z uczestników otrzymuje również indywidualną rolę (rytm do zagrania), by na koniec warsztatów cała grupa mogła wspólnie zagrać rytmy tworzące jedną całość. Zajęcia dostarczają dużo radości i integrują uczestników! Instrumenty, które wykorzystywane są na warsztatach to m.in. dungdunk, bonda, kisakasaka, ngongi, djembe, konga, lokole, likembe.

18.30-20.00 – koncert rumby afrykańskiej – Motema Africa
(sala widowiskowa II piętro)

rumba afrykańska

 

Rumba afrykańska to spotkanie tradycyjnej muzyki afrykańskiej z muzyką kolonialnej  Europy i Ameryki. Ten styl grania powstał z połączenia rumby Kongijskiej z elementami jazzu, reggae, gospel i bluesa. Charakteryzuje go także duża żywiołowość oraz twórcza symbioza w zakresie instrumentarium (tradycyjne instrumenty afrykańskie: lokole, likembe, konga, djembe, kisakasaka, gongi używane są razem ze współczesnymi instrumentami muzycznymi: gitarą basową oraz elektryczną, skrzypcami, instrumentami klawiszowymi  i perkusją).

 

W Kinszasie w latach 50. rumba afrykańska stała się już nie tylko uznanym stylem muzycznym ale też symbolem integracji kulturalnej. Najbardziej charakterystycznymi jej elementami są: sposób rytmicznego grania na gitarze i perkusji, specyficzny wokal oraz taniec kongijski. Podróżując wraz z muzykami przez całą Afrykę rumba chłonęła nowe tradycje, język, rytmy, zachowując jednak swój podstawowy element – brzmienie gitary kongijskiej. Grana w różnych krajach Czarnego Lądu nazywana jest inaczej. W Nigerii zwą ją Djudju Music, a w Camerunie - Makosza.

 

 

Centrum Kultury Afrykańskiej MOTEMA AFRICA

Centrum Kultury Afrykańskiej MOTEMA AFRICA zostało założone w 2006 roku w Warszawie z miłości do tego co międzykulturowe czyli do sztuki wielowymiarowej, która niezależnie czy wypływa z ust i serca wokalisty z Kongo, czy jest melodią skrzypiec wyczarowaną zręcznymi dłońmi skrzypka z Polski, zawsze sięga do głębi człowieczej natury, gdzie wszyscy odczuwamy jedność. Ta prawdziwa sztuka z serca, czy przybywa z Afryki czy z Polskich gór, jezior i wybrzeży zawsze dotyka strun Duszy. W Centrum MOTEMA AFRICA odbywają się warsztaty gry na bębnach afrykańskich, warsztaty tańca, a także spotkania kulturalne o Afryce z pokazami filmowymi. Ciepło przyjęte były wyjątkowe spotkania Polaków opowiadających o swoich podróżach do różnych zakątków Afryki oraz Polaków, którzy spędzili swoje dzieciństwo w Afryce. Niektórzy w cudowny sposób, z muzyką i fotografiami z Afryki, dzielili się swoimi wzruszającymi powrotami do stron z dzieciństwa.

www.motemaafrica.net

 

 

Zespół MOTEMA AFRICA

Nazwa zespołu oznacza w języku Lingala (Kongo) Serce Afryki i symbolizuje żywiołową, radosną i wielobarwną  muzykę Czarnego Lądu. Grupę  MOTEMA AFRICA założył Erick  Onepunga-Yongo. Zespół współtworzą  muzycy z Kongo, Angoli, Nigerii, Togo, Wybrzeża Kości Słoniowej, Ghany oraz wielce utalentowani muzycy z Polski i Ameryki.

W Polsce żywioł i energia wykonywanej przez zespół rumby afrykańskiej przyniósł grupie MOTEMA AFRICA sukces oraz udział w wielu prestiżowych festiwalach (Opole, Festiwal Lata z Radiem, Festiwal Twórczości M. Grechuty), jak i koncertach na terenie całej Polski (podczas imprez prywatnych, firmowych, Dni Miast (m.in. w Wałczu, Tarnowskich Górach, Zawierciu) czy Juwenalii. Wielokrotnie MOTEMA AFRICA była też gościem programów radiowych i  telewizyjnych (Kawa czy herbata, Pytanie na śniadanie, Jaka to melodia, Podróże z żartem, Szymon Majewski Show, Ziarno).

Informacje o zespole:

http://www.motemaafrica.net/www.motemaafrica.c/zespol/index.html

 

 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Zobacz koniecznie

Własnoręcznie i z polotem!

zajęcia rękodzieła artystycznego w piątek o 17.15
wejściówka 30 zł

Więcej …
 
Ze sztuką i poprzez sztukę

zapraszamy na film podsumowujący projekt

Więcej …
 
Nowe zajęcia

taniec na obcasach
zajęcia dla Pań!
zapisy i informacje 
tel: 504546926

 

 

 

 

Zaprzyjaźnione szkoły