facebook

Światowid

Światowid dla...

Ważne

Zajęcia - zmiany

mały kompozytor
taniec arabski

zajęcia plastyczne
Hanny Zawadzkiej-Woźniak

Zobacz szczegóły
 
Regulamin zajęć w ODT Światowid


UWAGA! Nowy regulamin!

Więcej …
 
URBANCARD Premium

20% zniżki na wybrane usługi

Więcej …
 
OK System już jest

Więcej …
 

Kalendarz Imprez

 «   March 2024   »

MTWTFSS
   1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Julianna Willis Technology




Partnerzy

  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
Gala Piernikowej Chaty - reminiscencje PDF Drukuj Email

Podczas tegorocznego V Festiwalu Bajkopisarzy "Piernikowa Chata" stu siedemdziesięciu dziewięciu miłośników baśni, uczniów z niemal trzydziestu szkół podstawowych, wysłało swoje prace na konkurs. Na galowym finale (16 marca 2012 r.) w naszym Ośrodku usłyszeliśmy dziesięć najlepszych opowieści w wykonaniu ich autorów.

Wszyscy laureaci zostali uhonorowani dyplomami bajkopisarza oraz nagrodami książkowymi. Nagrody wręczały Katarzyna Bochenek (ODT Światowid) i Anna Krysiak (Miejska Biblioteka Publiczna).

Z racji, że to festiwal baśni, prowadząca imprezę Katarzyna Sipko, dziękując sponsorom (Wydawnictwu Literatura i Wydawnictwu Media i Rodzina) za ufundowanie nagród, zachęcała publiczność do sięgania po nowe tłumaczenia literatury.

Prezentowane Baśnie J.CH. Andersena (które obok Słownika tematycznego Małgorzaty Iwanowicz i Edwarda Polańskiego wydanego przez Literaturę były nagrodą dla uczestników konkursu), po raz pierwszy zostały przetłumaczone na język polski z języka oryginału, pozwalając nam poznać je zapewne bliżej intencjom ich Autora.

Gala Festiwalu Bajkopisarzy to przede wszystkim konkurs na najlepszego bajarza. W wypełnionej publicznością po brzegi sali widowiskowej Ośrodka przy stoliku jurorów zasiedli: Paweł Beręsewicz - znany autor książek dla dzieci i młodzieży oraz Anna Bagińska, Olga Watała i Anna Tomaszewska z dziecięcego zespołu teatralnego Ene Due Rabe.

Aktorzy z Ene Due Rabe pod kierunkiem prowadzącej zespół Patrycji Czyżewskiej-Soroko przygotowali teatralne zapowiedzi wszystkich konkursowych prezentacji.

Konkurs rozpoczął Krzysztof Wołowiec afrykańską baśnią "Zaczarowana małpka".

Agnieszka Ucherek  opowiadała o tym, jak mała Lena wbrew mieszańcom wioski zaopiekowała się kotem żarkotem.

Piotrowi Świątkowskiemu w opowieści  „Odwaga siły wymaga, czyli dlaczego smoki mają wiele głów” pomagały smoki Orgi i Saurus.

Karolina Kowal na czas swojej prezentacji ("Torba bajarza) wcieliła się w postać bajarza.

Ostatnia w pierwszej części konkursu wystąpiła Magdalena Kaczkowska, opowiadając baśń "Odważny wróbelek".

Podczas przerwy znalazł się czas na słodki poczęstunek dla publiczności.

Występująca jako pierwsza w drugiej grupie uczestników Zuzanna Wrabec nie tylko zaczarowała słuchaczy emocjonującą opowieścią ("Historia o tym jak psy i koty stały się przyjaciółmi człowieka"), ale zilustrowała ją własnoręcznie przygotowanymi obrazkami.

Tuż po niej Aleksander Szyszkowicz razem z krasnoludkami i dzielnym Michałem (baśń "O wrocławskich krasnalach, Niechluju i dzielnym Michale") robił porządek z bajkowym galimatiasem, którego sprawcą był Niechluj.

Julia Alieva baśnią "Schincha, Czarny Diabeł i herbaciany ogród" przeniosła nas na chwilę do górzystej Japonii pachnącej kwiatem wiśni.

O tym, jak zmagał się z dręczącą go ciekawością łucznik Janek (baśń "Przemiana"), który podstępem pokonał smoka, opowiedziała Małgosia Maciejewska.

Ostatnia konkursowa opowieść to „Siła woli na wszystko pozwoli” w wykonaniu Pauli Jochimiak.

Obrady jury były dość burzliwe - wyraźnie rysowała się odmienność zdań, w tym co podobało się dzieciom i dorosłym, mimo że kryteria oceny były jasne. Konkurs miał wyłonić uczestników, którzy najlepiej sobie radzą z narracją na żywo i potrafią swoją opowieścią zaczarować słuchaczy.

Przewodniczący jury Paweł Beręsewicz znalazł  jednak salomonowe wyjście, którym okazał się kompromis. Jury przyznało w tym roku dwa równorzędne pierwsze miejsca.

Kiedy jurorzy zmagali się z werdyktem, publiczność bawiła się w najlepsze podczas programu "Zwierzaki baloniaki" w wykonaniu laureatki programu "Mam Talent" Doroty Brzozowskiej. Dzieciom podobały się także gigantyczne bańki mydlane.

Moment pojawienia się na scenie jury oznaczał, że za chwilę poznamy wyniki konkursu na najlepszego bajarza. Najpierw jednak rozstrzygnięty został plebiscyt publiczności - werdykt dzieci przekazała Katarzyna Bochenek,

a nagrodę otrzymała Julia Alieva (SP „Primus” we Wrocławiu, kl. IV).

Opowieść Julii „Schincha, Czarny Diabeł i herbaciany ogród”  została też wyróżniona przez jury.


Wyróżnienie otrzymała także Małgorzata Maciejewska (SP 42 we Wrocławiu, kl. VI) - za opowieść "Przemiana". Jury podobała się jej swoboda na scenie i dystans do siebie.

Trzecim miejscem uhonorowana została baśń "Zaczarowana małpka" Krzysztofa Wołowca (SP 47 we Wrocławiu; kl. IVB) - za wdzięk narratora i jego radość przebywania na scenie.

Laureatem jednego z dwóch równorzędnych pierwszych miejsc w konkursie został Piotr Świątkowski (SP 72 we Wrocławiu, kl. VIB) prezentujący baśń  „Odwaga siły wymaga, czyli dlaczego smoki mają wiele głów”. Jury doceniło plastykę, prostotę i przemyślany dobór środków wyrazu, które świetnie wspierały narrację opowieści Piotra.

Pierwsze miejsce zajęła także Zuzanna Wrabec (SP w Kamieńcu Wrocławskim, kl VIB) za umiejętne przekazywanie emocji w opowieści "Historia o tym jak psy i koty stały się przyjaciółmi człowieka" .

Wszyscy nagrodzeni  zostali uhonorowani dyplomami najlepszego bajarza (oraz książkami ufundowanymi przez Wydawnictwo Literatura) i pozowali do pamiątkowego zdjęcia razem z jury :- )

Tradycją imprezy jest, że wszyscy laureaci - finaliści uczestniczą w warsztatach literackich. Tegoroczne poprowadził Paweł Beręsewicz.

Fotorelacja z gali

 

BAŚNIE NASZYCH LAUREATÓW
teksty nagrodzone

Wydawnictwo Literatura

Wydawnictwo Media i Rodzina

Cukiernia Carolin & Simon

 

PARTNER FESTIWALU

Konkursowe teksty, które zostały nagrodzone bądź wyróżnione przez jury dostępne będą w formie broszury w zbiorach Filii nr 37 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Zobacz koniecznie

Własnoręcznie i z polotem!

zajęcia rękodzieła artystycznego w piątek o 17.15
wejściówka 30 zł

Więcej …
 
Ze sztuką i poprzez sztukę

zapraszamy na film podsumowujący projekt

Więcej …
 
Nowe zajęcia

taniec na obcasach
zajęcia dla Pań!
zapisy i informacje 
tel: 504546926

 

 

 

 

Zaprzyjaźnione szkoły