facebook

Światowid

Światowid dla...

Ważne

Zajęcia - zmiany

mały kompozytor
taniec arabski

zajęcia plastyczne
Hanny Zawadzkiej-Woźniak

Zobacz szczegóły
 
Regulamin zajęć w ODT Światowid


UWAGA! Nowy regulamin!

Więcej …
 
URBANCARD Premium

20% zniżki na wybrane usługi

Więcej …
 
OK System już jest

Więcej …
 

Kalendarz Imprez

 «   Luty 2023   »

PWśCPSN
   1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728 
Julianna Walker Willis Technology
Partnerzy

 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
Przemiana PDF Drukuj Email

V Festiwal Bajkopisarzy Piernikowa Chata
Małgorzata Maciejewska, kl VI, SP 42 we Wrocławiu

Dawno, dawno temu w niewielkiej wsi mieszkał wraz z matką mały chłopiec o imieniu Janek. Ich wioska była wyjątkowo spokojna. Mimo często wybuchających w okolicy wojen, tam zawsze panował pokój. Ludzie byli dla siebie bardzo życzliwi, sąsiedzi pomagali sobie nawzajem.

Pewnego dnia, gdy Janek miał osiem lat, do wioski przybył mędrzec. Wzbudziło to wielkie zainteresowanie mieszkańców. Mówiono, że potrafi przepowiadać przyszłość. Podobno przewidział wielkie niebezpieczeństwo dla całej wsi. Kilka dni później jasnowidz odjechał, z nikim nie pożegnawszy się.

Mijały dni, miesiące i lata, a w tej małej miejscowości nadal panował spokój. Zapomniano już o dziwnym mędrcu. Aż pewnego jesiennego, słonecznego dnia, gdy uśmiechnięci ludzie przygotowywali swe ogrody na zimę, nagle niebo pociemniało. Ze wschodu zbliżało się coś, co z daleka wyglądało jak wielka burzowa chmura. Przerażeni ludzie zauważyli, że to „coś” ma skrzydła i nimi porusza. Okazało się, że jest to szkaradny i bardzo groźny smok. Porwał jedną krowę z pastwiska i znów wzbił się w powietrze. Mieszkańcy uciekali do domów, mężczyźni w pośpiechu zaganiali zwierzęta do zagród, a kobiety przywoływały swoje dzieci. Tymczasem potwór usiadł na pobliskim wzgórzu i obserwował wioskę, jakby knuł jakiś plan.

W tym czasie Janek, który miał już czternaście lat, w pobliskim lesie ćwiczył się w strzelaniu z łuku. Trafiał prawie zawsze. Chłopiec był zwinny, spostrzegawczy i wysoki jak na swój wiek. W pewnej chwili zauważył chmurę, ale nie przejął się nią za bardzo. Jednak gdy zobaczył, że jest to potwór, najpierw przeraził się i chciał uciekać, potem wzięła w nim górę ciekawość. Wspiął się na najbliższe drzewo, ukrył wśród gałęzi i gdy wszyscy mieszkańcy wioski byli już w domach, on bacznie obserwował. Widział jak smok wylądował na pagórku. Wtedy mógł  mu się też dokładniej przyjrzeć. Straszydło miało dwie głowy, na każdej po jednym oku. Z paszczy i uszu buchała mu para. Straszne, kilkumetrowe cielsko było koloru czarno-czerwonego. Miało długie łapy, zakończone ostrymi jak miecze pazurami. Chłopiec podejrzewał, że wielkie niebezpieczeństwo grozi wiosce. Smok mógł jednym dmuchnięciem spalić wszystkie domy. Wiedział, że taką bestię pokonać można tylko sprytem. Kiedyś przeczytał, że smoki mają bardzo dobry wzrok, jednak posiadają też słaby punkt – cienką skórę w okolicach serca. Tam trzeba trafić, żeby gada pokonać.

Nagle smok wzbił się w powietrze. Janek mógł teraz bezpiecznie wrócić do wioski, jednak ciekawość zwyciężyła nad chęcią ucieczki. Chłopiec cicho i bardzo ostrożnie pobiegł za smokiem. Gad leciał tuż nad lasem, w stronę pobliskiej góry, gdzie prawdopodobnie miał pieczarę. Niedostępne zbocza pokrywały gołe skały, przez co była zwana Ostrą Górą. Ludzie mówili, że w jej wnętrzu jest ogromna jaskinia, ale nikt nigdy nie znalazł wejścia do niej. Po chwili krążenia nad szczytem smok zniżył lot i zniknął Jankowi z oczu. Chłopak przedarł się przez zarośla i ujrzał wejście do wnętrza góry. Gada jednak nie zauważył.

Przed grotą była polanka, a na niej rosła samotna sosna. Chłopiec przez chwilę wahał się czy wejść na to drzewo, skąd miałby lepszy widok, czy ukryć się na ziemi gdzie byłby bezpieczniejszy. I znów ciekawość przemogła – chłopiec cicho przebiegł przez łączkę i wdrapał się na drzewo. Mimo że był tak blisko potwora, prawie się nie bał. Wtedy z jaskini wyjrzał smok. Rozejrzał się dookoła, lecz na szczęście Janka nie zauważył. Następnie przymknął oczy i wyglądało na to, że drzemie. Chłopiec nie dał się jednak zwieść pozorom. Wiedział, że potwory nawet jak śpią, są bardzo czujne i wykrywają najmniejszy choćby ruch. Nie mógł się więc poruszyć. Siedział tak wiele godzin, aż zdrętwiały mu nogi i ręce.

Pomyślał: „Zgubiła mnie ciekawość. Teraz będę tu siedział do końca świata. Nawet jeśli spróbuję, nie pokonam smoka. Chyba że sprytem.” Chłopiec postanowił najpierw oślepić przeciwnika (na szczęście potwór miał tylko po jednym oku na każdej głowie). Zebrał w sobie wszystkie siły i gromko krzyknął:

- Smoku, który zamieszkałeś w tej pieczarze, wyjdź i stań ze mną do walki!

Potwór otworzył oko, zaś chłopiec prosto w nie strzelił. Smok ryknął z wściekłością:

- Kim jesteś? Przyjmuję twe wyzwanie, lecz najpierw muszę cię zobaczyć!

Wtedy Janek zeskoczył z drzewa i wrzasnął:

- Przypatrz mi się bestio!

Hardo spojrzał w oko smoka, jednak to spojrzenie wystarczyło. Chłopiec zaczął zmniejszać się i kurczyć, aż po chwili stał się małym ludzikiem. Okazało się, że spojrzenie w oczy potwora zmniejszało ofiarę. Janek stał się skrzatem.

- A teraz gdzie jesteś? Potrafisz znikać! – wykrzyknął zdziwiony smok. Był młody i nie znał jeszcze mocy swojego wzroku. Chłopiec – skrzat wykorzystał nieuwagę przeciwnika, błyskawicznie napiął cięciwę i strzelił w drugie oko oślepiając go zupełnie. Potem trzecią strzałą trafił w serce smoka.

Zostawił ciało potwora i wrócił do wioski. Czekała go tam jednak przykra niespodzianka – nikt go nie poznał, bo zmienił się bardzo. Janka zaś cała wieś uznała za zaginionego. Skrzat wyruszył więc w świat. Wiele razy myślał potem o tym, że zgubiła go nadmierna ciekawość. Kilka lat później trafił do kolonii skrzatów i żył w niej długo i całkiem szczęśliwie.

 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Zobacz koniecznie

Własnoręcznie i z polotem!

zajęcia rękodzieła artystycznego w piątek o 17.15
wejściówka 30 zł

Więcej …
 
Ze sztuką i poprzez sztukę

zapraszamy na film podsumowujący projekt

Więcej …
 
Nowe zajęcia

taniec na obcasach
zajęcia dla Pań!
zapisy i informacje 
tel: 504546926

 

 

 

 

Zaprzyjaźnione szkoły