facebook

Światowid

Światowid dla...

Ważne

Zajęcia - zmiany

mały kompozytor
taniec arabski

zajęcia plastyczne
Hanny Zawadzkiej-Woźniak

Zobacz szczegóły
 
Regulamin zajęć w ODT Światowid


UWAGA! Nowy regulamin!

Więcej …
 
URBANCARD Premium

20% zniżki na wybrane usługi

Więcej …
 
OK System już jest

Więcej …
 

Kalendarz Imprez

 «   March 2024   »

MTWTFSS
   1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Julianna Willis Technology




Partnerzy

  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
Warsztaty literackie z Pawłem Beręsewiczem PDF Drukuj Email

17 marca 2012 r.

Piernikowa Chata to Festiwal Bajkopisarzy. Jego zwieńczeniem są zawsze warsztaty literackie dla finalistów konkursu. W tym roku poprowadził je Paweł Beręsewicz, a temat zajęć dotyczył umiejętności konstruowania fabuły.

Warsztaty składały się z kilku zadań, które dzieci wykonywały wspólnie lub samodzielnie. Najpierw młodzi adepci literatury otrzymali plan opowiadania, ale  w postaci rozsypanki i ćwiczenie pierwsze polegało na ułożeniu wydarzeń w spójną całość.

Gotowy plan wyglądał następująco:

  1. Zielony pożycza od Białego książkę.
  2. Biały daje Zielonemu do zrozumienia, że ta książka jest dla niego bardzo cenna.
  3. Czarny wyraża zdziwienie, że książka może być dla kogoś cenna.
  4. Zielony oznacza znaczkiem pocztowym miejsce, w którym skończył czytać.
  5. Biały potajemnie wyciąga Zielonemu książkę z plecaka.
  6. Zielony zastaje otwarty plecak. Nie ma w nim książki.
  7. Biały wspólnie ze swoim kuzynem wystawiają książkę na aukcji na allegro, posługując się dla niepoznaki kontem tego drugiego.
  8. Zielony kupuje książkę na allegro.
  9. Zielony znajduje w książce znaczek pocztowy.
  10. Obecność znaczka oznacza, że to ta sama książka, która mu zginęła.
  11. Zielony oddaje Białemu książkę, nic mu nie mówiąc o swoich kłopotach.
  12. Zielony zauważa, że Czarny, który zwykle był bez grosza, nagle dysponuje jakąś sumą pieniędzy.
  13. Pieniądze u Czarnego mogą świadczyć, że to on jest oszustem.
  14. Zielony postanawia zdemaskować oszusta.
  15. Zielony udaje się pod adres, z którego przysłano mu książkę i z ukrycia obserwuje wejście.
  16. Pojawia się Biały, serdecznie wita się z kuzynem.
  17. Zielony dochodzi do wniosku, że sprawcą oszustwa jest Biały.
  18. Zielony postanawia się zemścić.

Krok następny, to ustalenie imion i charakterów bohaterów – pojawiają się trzej chłopcy z jednej klasy: Zenek, Boguś i Czarek. To Zenek pożycza książkę od Bogusia, a ktoś kradnie mu ją ze szkolnego plecaka. Czarek jest osobą, na którą najpierw padają podejrzenia Zenka.


Teraz z planu opowiadania zostaje  wybranych kilka wydarzeń, które uczestnicy warsztatów wspólnie rozbudowywali. Pierwsze trzy punkty zostały przez dzieci ujęte dialogiem:

- Hej Boguś! Mogę pożyczyć od ciebie tę knigę? Potrzebna mi na historię.

- Jasne, tylko wiesz…. Dbaj o nią. Jak ojciec zobaczy, że się zniszczyła, będę miał przechlapane.

- Dobra spoko – odpowiedział łobuzersko Zenek.

- O co wam się rozchodzi? – wtrącił się Czarek, który jak zwykle był do książek nastawiony negatywnie.

- O książkę, Chciałbym, żeby Boguś mi ją pożyczył.

- No ludzie! Po co wam te książki! A dajcie spokój! – odchodząc mówił do siebie. – tego już za wiele! O jakąś głupią książkę trzeba dbać, pielęgnować. Jakie to godne pożałowania!

Punkt 4 został opracowany następująco:

Dzwonek zadzwonił, oznajmiając koniec przerwy. Zenek zaczął gorączkowo szukać zakładki. Nigdzie jej nie było. Spojrzał na ławkę, na której leżał znaczek pocztowy. Szybko włożył go do książki zamiast zakładki.. Uff. Zdążył! Właśnie w tej chwili zatrzasnęły się drzwi za panią od przyrody.

Podczas zajęć dzieci wspólnie opracowały jeszcze  punkty 6 i 12, a następne zadanie polegało na tym, by na podstawie planu samodzielnie dokończyć opowiadanie. Miało być tajemniczo i sensacyjnie! Kiedy powstały już wszystkie opowiadania przyszedł czas ma moment przerwy i słodką niespodziankę – piernikowy tort od Cukierni Carolin & Simon, sponsora Piernikowej Chaty.


Końcowa część warsztatów poświęcona została na czytanie opowiadań, a Paweł Beręsewicz na bieżąco komentował w jaki sposób dzieci poradziły sobie z zadaniem.

Na pożegnanie każdy z uczestników otrzymał  książkę autorstwa pana Pawła  „Tajemnica człowieka z blizną”.


A oto tekst finalny powstały podczas warsztatów – z redakcyjnym opracowaniem Pawła Beręsewicza. Każdy z młodych autorów zapewne znajdzie w tym opowiadaniu swoją cegiełkę!

Miłośnicy książek

— Hej, Boguś! Pożyczysz mi tę książkę? Potrzebna mi na historię — poprosił Zenek.

Dzwonek obwieścił właśnie koniec trzeciej lekcji. Boguś, wysoki blondyn o łagodnych niebieskich oczach wkładał do plecaka grube tomisko z wytłoczonym na skórzanej okładce złotym tytułem „Dzieje Greków i Rzymian”.

—  Jasne — uśmiechnął się do kolegi. — Tylko wiesz... Dbaj o nią. Jak ojciec zobaczy, że się zniszczyła, będę miał przechlapane. Jest dość cenna.

— Są jeszcze maniacy na świecie! — cierpko skomentował Czarek, przyglądając się, jak księga wędruje z rąk do rąk.

Patrząc w jego zielone kocie oczy, trudno było zgadnąć, co tak naprawdę myśli. Do książek miał stosunek ogólnie dość negatywny. Zdecydowaną sympatią natomiast darzył cenne przedmioty...

Boguś z Zenkiem skwitowali to dziwne spojrzenie pobłażliwym prychnięciem. Ten ostatni ostrożnie wziął książkę z rąk kolegi i od razu otworzył ją na pierwszej stronie. Zamiast wyjść na korytarz, przysiadł na brzegu ławki i pogrążył się w lekturze...

Dzwonek oznajmiający koniec przerwy brutalnie wyrwał go z zaczytania. Zenek zaczął gorączkowo szukać zakładki. Nigdzie jej nie było. Na ławce leżał znaczek pocztowy z tygrysem bengalskim, który przyniósł na lekcję o Indiach. Szybko włożył go między strony i zatrzasnął książkę. Uff! Zdążył! Właśnie w tej chwili zamknęły się drzwi za panią od przyrody.

Lekcja jak zwykle nie była ciekawa. O mało nie zasnął, kiedy nauczycielka opowiadała o atmosferze ziemskiej. A może nawet zasnął, bo końcowy dzwonek odezwał się jakoś podejrzanie szybko.

Na przerwie Zenek poszedł do toalety. Kiedy wrócił, zobaczył coś, co bardzo go zaniepokoiło. Jego plecak był otwarty! Drżącymi rękami chłopiec zaczął przeszukiwać kieszenie tornistra. Wydawało mu się, że nic nie zginęło, ale po dłuższych poszukiwaniach spostrzegł, że nie ma książki pożyczonej od Bogusia! Przez całe czterdzieści pięć minut myślał tylko o jednym: co zrobi mu Boguś?

— Wiem! —  postanowił wreszcie. — Odkupię ją na allegro! Może się nie zorientuje!

Od razu po przyjściu do domu włączył komputer i rozpoczął przeglądanie ofert. Bez trudu znalazł kilkanaście aukcji, na których można było kupić „Dzieje Greków i Rzymian”. W większości jednak były to późniejsze wydania, egzemplarze uszkodzone albo opatrzone autografem – tylko jedna oferta zdawała się spełniać wszystkie wymagania.

— Kupuję — kliknął Zenek i przez kilka najbliższych dni z niepokojem czekał na przesyłkę.

Odetchnął z ulgą, kiedy zjawił się kurier. Wydanie było to samo – książka wyglądała bardzo podobnie do tej, którą pożyczył. Boguś nie powinien się zorientować.

Zenek wziął ją do rąk i ostrożnie przerzucił kilka kartek. Zauważył, że w jednym miejscu ktoś zaznaczył stronę kawałkiem papie... Nie! To nie był zwykły kawałek papieru! To był... znaczek pocztowy z tygrysem bengalskim!

Zenek wyjął z kosza na śmieci papier, w którym przysłano paczkę i z bijącym sercem odczytał nieznany mu adres – wyraźny trop złodzieja! Nazwisko nadawcy nic mu nie mówiło, ale książka została skradziona w szkole, musiał więc maczać w tym palce ktoś, z kim stykał się na co dzień. Nie wiedzieć czemu przypomniało mu się pewne spojrzenie pełne lekceważenia zmieszanego z chciwością...

Tego dnia w szkole, wiedziony przeczuciem, Zenek uważnie obserwował Czarka. W pewnej chwili zauważył coś, co bardzo go zastanowiło. Czarek trzymał w ręce dwa ołówki sprzedawane w sklepiku! Tylko nieliczni takie mieli! Kosztowały bowiem 5 złotych za sztukę i były bardzo porządne. Co to ma znaczyć? Przecież Czarek jest zwykle bez kasy, a teraz ma nowy piórnik! I te ołówki! Czyżby przeprowadził ostatnio jakąś udaną transakcję handlową? Już ja mu wybije z głowy złodziejskie interesy! — rozmyślał Zenek.

Wiedział już co zrobić. Odszukał na planie miasta tajemniczy adres z paczki pocztowej i pojechał tam autobusem. Znalazł jednorodzinny domek przy cichej uliczce i zaczaił się w rosnących opodal chaszczach. Jeżeli pod tym adresem mieszka wspólnik złodzieja – mówił do siebie w myślach – prędzej czy później przyjdzie tu i sam złodziej. Wystarczy poczekać, aż zjawi się ktoś, kogo dobrze znam.

Nie musiał czekać zbyt długo. Już po kilkunastu minutach w oddali zobaczył znajomą sylwetkę zbliżającą się od strony przystanku autobusowego. Chwilę później wyraźnie zobaczył jasne włosy i łagodne niebieskie oczy...

To niemożliwe! — pomyślał i przycupnął za krzakiem. Zaraz potem usłyszał dzwonek przy furtce, serdeczne powitanie z gospodarzem i wesoły głos Bogusia pytający:

— To co? Komu teraz będziemy pożyczać?

Przez głowę Zenka przeleciało jedno jedyne słowo — zemsta!

 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Zobacz koniecznie

Własnoręcznie i z polotem!

zajęcia rękodzieła artystycznego w piątek o 17.15
wejściówka 30 zł

Więcej …
 
Ze sztuką i poprzez sztukę

zapraszamy na film podsumowujący projekt

Więcej …
 
Nowe zajęcia

taniec na obcasach
zajęcia dla Pań!
zapisy i informacje 
tel: 504546926

 

 

 

 

Zaprzyjaźnione szkoły