Z harfą przez wieki Drukuj

 

Usłyszymy zarówno najbardziej znane utwory pisane na harfę jak:  "Dwie gitary" - Lindy Wood, "Toccatę (Sabre Dance)" - Susan McDonald czy "Come Again" Johna Dowlanda oraz przeboje muzyki filmowo-rozrywkowej. Wśród nich np. temat z "Pięknej i bestii", "Hallelujah" Cohena czy"May it be" Enya.

Wystąpi: Jadwiga Tomczyńska

 

Jadwiga Tomczyńska - harfistka oraz wokalistka, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Wykształcona w nurcie muzyki klasycznej, swoje umiejętności rozwija jednak w ramach różnych gatunków muzycznych. Dzięki realizowanym projektom miała możliwość zdobyć różnorodne doświadczenia - jak choćby wydanie pierwszych albumów, na których znalazły się również jej autorskie kompozycje.

Na swoim koncie ma uczestnictwo w międzynarodowych projektach muzycznych, takich jak koncert „Anioły Europy” z udziałem największych gwiazd polskiej sceny muzycznej, czy współpraca z Polsko-Niemiecką Młodą Filharmonią Dolny Śląsk. Wielokrotnie brała udział w projektach Piotra Rubika, w ramach których uczestniczyła m.in. w festiwalu Top Trendy w Sopocie. Brała także udział w krajowych oraz międzynarodowych kursach muzycznych, prowadzonych m.in. przez Elżbietę Zapendowską, Katarzynę Groniec, Grażynę Łobaszewską, Elżbietę Szmyt.

O tym, że na harfie można grać nie tylko muzykę klasyczną, Jadwiga Tomczyńska przekonywała m.in. w 2010 i 2012 roku, wykonując cykl koncertów podczas Świdnickich Nocy Jazzowych, a także podczas gościnnych występów w klubach muzycznych, stanowiących oryginalne połączenie dźwięków harfy ze współczesną muzyką dance i house. Jej praca, podejmująca tematykę muzykoterapii, została nagrodzona na X edycji konkursu naukowego "Wrocławska Magnolia". Oprócz zamiłowania do muzyki odbywa także liczne podróże, z których niejednokrotnie przywodzi nowe inspiracje.

27 września 2013 r. godz. 18.00, wstęp 8 zł

Galeria ODT (parter)
koncert z cyklu: ŚWIATOWID KLASYCZNIE

szczypta historii

Harfę znamy od najdawniejszych wieków, używana była w najstarszych cywilizacjach - np  w Mezopotamii, w słynnym Ur odkryto resztki lir i harf z połowy trzeciego tysiąclecia p.n.e.! Na harfie grywali także Sumerowie, czy Asyryjczycy i właśnie ze Środkowego Wschodu instrument trafił do Europy. W czasach przedchrześcijańskich rozpowszechniony został na terenach Grecji i Galii.

W dawnych wiekach dźwięk harfy zarezerwowany był dla możnowładców, a pozycja harfisty na królewskich dworach zwykle lokowała się wysoko. Harfa niezwykle mocno wpisała się w kulturę Irlandii - stała się jej symbolem, figuruje w herbie tego kraju.

Stałe miejsce w orkiestrach harfa zawdzięcza partyturom Hektora Berlioza oraz Ryszarda Wagnera, a popularność -  królowej Francji - Marii Antoninie Austriaczce, która była utalentowaną harfistką.