facebook

Światowid

Ważne

Zajęcia - zmiany

mały kompozytor
taniec arabski

zajęcia plastyczne
Hanny Zawadzkiej-Woźniak

Zobacz szczegóły
 
Regulamin zajęć w ODT Światowid


UWAGA! Nowy regulamin!

Więcej …
 
URBANCARD Premium

20% zniżki na wybrane usługi

Więcej …
 
OK System już jest

Więcej …
 

Kalendarz Imprez

 «   Luty 2023   »

PWśCPSN
   1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728 
Julianna Willis Technology
Partnerzy

 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
Baśń o Piernikowej Chacie w Puszczy Amazońskiej PDF Drukuj Email

 

Festiwal Bajkopisarzy - warsztaty literackie dla laureatów konkursu na najpiękniejszą baśń

Podczas warsztatów z Lilianą Bardijewską młodzi bajkopisarze tworzyli wspólnie baśń o Piernikowej Chacie. Wszystkie ważne wątki tej opowieści spisała po zajęciach Aleksandra Hawajska, a literackie muśnięcia przydała baśni Liliana Bardijewska. Efekt tej pracy zbiorowej publikujemy poniżej :- )

PIERNIKOWA CHATA

Gdzieś w samym środku Puszczy Amazońskiej żyła sobie Piernikowa Chata. W chacie mieszkała staruszka, której pasją od zawsze była magia. Starsza pani niespecjalnie dbała o porządek, ale chata starała się być wyrozumiała i nie narzekała, mając nadzieję, że to się kiedyś zmieni. Pewnego dnia do staruszki przybył tajemniczy gość. Piernikowa Chata nie była z tego powodu szczęśliwa, bo nie lubiła gości, którzy tradycyjnie obgryzali jej mury i dachówki. Starsza pani przyjęła jednak przybysza bardzo gościnnie. Na kolację poczęstowała go kawałkiem komina. Przygotowała mu posłanie w cukierkowym łożu, które ze smakiem zjadł na śniadanie wraz z czekoladową ramą okienną. Rano staruszka odkryła, że tajemniczy gość jest potężnym czarodziejem, który niegdyś wystawił ją na próbę... Na jaką próbę? Jaki czarodziej? Jesteście ciekawi? Otóż, było to tak:

Dawno, a może nawet nie tak dawno - może niecały rok temu, staruszka była piękną młodą dziewczyną. Była tyleż piękna, co zła. Chociaż w jej sercu była maluteńka cząstka dobra, ona ukrywała ją jak tyko mogła. Zajmowała się czarną magią, dlatego właśnie mieszkała w chatce, którą sama wyczarowała. Ćwiczyła swoje magiczne sztuczki na dzikich zwierzętach, ale jej zaklęcia nie zawsze działały po jej myśli. Pewnego dnia źle wymówiła ostatnie trzy słowa - jej chatka stała się nagle chatką z piernika i zaczęła wędrować po lesie. Ale dziewczyna nie przestała eksperymentować na zwierzętach. Aż pewnego dnia zbuntowały się i poszły na skargę do potężnego czarodzieja. Jeszcze tego samego dnia mag zjawił się w domku młodej dziewczyny, a gdy okazało się, że opowieści   zwierząt są prawdziwe, postanowił ją ukarać - rzucił na nią czar.

W jednej chwili dziewczyna postarzała się o sto lat, a chata wraz z nią. Wszystkie jej pierniki, cukierki, batoniki, wafelki i inne słodkości straciły swój pyszny smak. Gorzkniały coraz bardziej z każdą chwilą, podobnie jak staruszka.

- Masz jedynie rok na poprawę! Jeśli się nie zmienisz, nigdy nie odzyskasz urody i młodości! - zagrzmiał czarodziej i zniknął.

Cóż było robić - staruszka próbowała przeprosić zwierzęta i robiła wszystko, żeby jej zaufały. A im więcej dobrych uczynków miała na swoim koncie, tym jej chatka była szczęśliwsza i słodsza. Minął rok. Wtedy to, jak już wiecie, znów pojawił się czarodziej...

Staruszka pomyślnie przeszła próbę. A w nagrodę czarodziej obdarował ją jeszcze większą dobrocią, niezwykłą urodą i nieskończoną młodością. Natomiast Chatkę zmienił w ogromny, oczywiście, piernikowy zamek. A czarodziej i czarodziejka? Cóż, pokochali się, jak to w bajkach bywa. Pobrali się, zamieszkali razem i uczyli się tylko dobrych zaklęć, a zwierzęta nie musiały się już bać czarów.

Tak oto zakończyła się historia Piernikowej Chaty gdzieś w samym środku Puszczy Amazońskiej.

Koniec

Autorzy:

Mateusz Rokita, Julianna Silber, Zuzanna Kiczak, Jakub Kozyra, Hanna Małyszek, Monika Rudnicka, Aleksander Szyszkowicz, Tymek Trocha, Aleksandra Hawajska, Natalia Ratajczak, Wojtek Kowalczyk, Kacper Kuźmiński, Aleksandra Mokrzan

oraz Liliana Bardijewska

 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Zobacz koniecznie

Własnoręcznie i z polotem!

zajęcia rękodzieła artystycznego w piątek o 17.15
wejściówka 30 zł

Więcej …
 
Ze sztuką i poprzez sztukę

zapraszamy na film podsumowujący projekt

Więcej …
 
Nowe zajęcia

taniec na obcasach
zajęcia dla Pań!
zapisy i informacje 
tel: 504546926

 

 

 

 

Zaprzyjaźnione szkoły