Bez oparów tremy - półfinał XII WFFM za nami! Drukuj

 

 

Przyjeżdżają do Wrocławia z różnych stron Polski, by zagrać w  Światowidzie dwa utwory przed publicznością i jurorami WFFM. W dodatku wielu z nich, a na pewno półfinaliści: Studio Sztama (Katowice), Moove (Toruń) i HeadUp (Wrocław), potrafiło wywołać już w ciągu tych kilkunastu minut występu temperaturę prawdziwego koncertu. Na tym przeglądzie nie było unoszących się nad sceną oparów tremy, była za to świetna atmosfera, dużo zabawy i  rockandrolla!

Tegoroczny Wrocławski Festiwal Form Muzycznych podczas dwóch dni przesłuchań zaprezentował trzydziestkę zespołów chcących powalczyć o uznanie jury i nagrodę Grand Prix w wysokości 6 tys zł. Jurorzy: Piotr Bartyś, Piotr Rachoń, Paweł Konikiewicz i Rafał Zieliński wypatrzyli w sumie cztery zespoły, które powinny ich zdaniem przejść do finału, ale z racji trzech finałowych miejsc obrady kogo promować do następnego etapu, a kogo wyróżnić nie były łatwe.

Wyróżnienie otrzymał, tracąc o włos finałową stawkę, zespół Fairy Tale Show z Ząbkowic Śląskich - grupa, która ma dojrzały pomysł na własną obecność na scenie, a jurorzy docenili ich energię w stworzeniu tam prawdziwego show!


O wyróżnionym wokaliście zespołu DROP z Warszawy Kryspinie Olszowym Piotr Rachoń mówił bardzo bezpośrednio:
Gość wszedł na scenę, jeden raz chrząknął, powiedział, że jest gotowy i zaczął śpiewać. Słuchając jak biegle potrafi operować brzmieniem swojego głosu, mogłem zapomnieć o jego umiejętnościach warsztatowych, a skupić się na emocjach, które przekazywał. Mnie wzruszył!

Festiwalowa młodzież potrafiła więc jurorów zaczarować muzyką duszy, ale też zachwycić osobowością i charakterem. –Takich ludzi brakuje, brakuje wokalistów rockowych z warsztatem, a on jest kompletnym liderem rockowego bandu – podsumowywał Rafał Zieliński decyzję wyróżnienia dla Tomasza Pluty. Jurorzy docenili nie tylko charyzmę wokalisty krakowskiego zespołu S.T.O.R.M., ale też zauważyli jego świetny kontakt z publicznością.

Wyjątkowa muzykalność, świetne brzmienie i wyczucie rytmu, ale też jak podkreślał Piotr Bartyś olbrzymia kultura muzyczna – te wszystkie umiejętności gitarzysty poznańskiego zespołu OSOKA Romana Mendeza zaskarbiły uwagę jury na tyle, że przyznali muzykowi wyróżnienie.

Faworytami półfinałowej stawki zostali natomiast: Studio Sztama (Katowice), Moove (Toruń) i HeadUp (Wrocław).

HeadUp gra razem od 2000 roku, a ich muzyka to agresywny hc/metal. Na ubiegłorocznym WFFM znaleźli się poza podium, za to zachęceni wyróżnieniem już w tym roku postarali się bardziej, by ich niezwykła sceniczna energia nie umknęła uwadze jurorów.

Toruński Moove to mocne rockowe granie rodem z ACDC – w obecnym składzie grupa istnieje od niespełna roku – tym bardziej zaimponowali świetnym zgraniem.

Ostatni z półfinalistów określa się zespołem hiphopowo - soulowym, a żywe instrumenty oraz starannie dobrane sample to jego wizytówka. Na scenie Światowida Studio Sztama zabrzmiało rockowo, funkowo, a momentami i jazzowo, naprawdę nieźle rapując!

Promowani do finałowego koncertu to trzy najbardziej kompletne kolektywy, wśród których niezależnie czy to sekcja rytmiczna, czy gitarzyści solowi, czy wokaliści nie ma słabych punktów mówił Rafał Zieliński.
To słychać, że oni naprawdę grają razem i chcą ze sobą grać dodaje Piotr Bartyś, bo każdy z półfinalistów na scenie współtworzył  jeden wspólny muzyczny organizm.
Od tych zespołów uśmiecha się Paweł Konikiewicz można było poczuć takie serducho bijące z całego bandu!

Finałowe zmagania półfinalistów już 14 grudnia w klubie Alibi. Czy tegoroczne Grad Prix WFFM pozostanie we Wrocławiu, czy też wyjedzie do Torunia lub Katowic okaże się niebawem!

tekst: Katarzyna Sipko
zdjęcia: Damian Janus

filmowy skrót z koncertów półfinałowych 12. WFFM - jeszcze przed werdyktem jurorów :-)
za przesłane materiały dziękujemy Romanowi Biernackiemu


JURORZY XII WFFM

Piotr Rachoń -  pianista, kompozytor, koncertuje od 1992 r. w klubach, teatrach, salach koncertowych oraz na festiwalach w kraju i za granicą.W latach 2003-2005 współtworzył trio PULSARUS, z którym nagrał album"Digital Freejazz".W 2004 r. poprowadził autorski projekt AVATAR - trzynastoosobową orkiestrę w międzynarodowej obsadzie, z udziałem m.in. Jurija Yaremtchuka, Olgi Szwajgier i Gendosa Chamzyryna. W kolejnych latach koncertował u boku takich muzyków jak: Elliott Sharp (USA), Shoji Hano (JP), Mazzoll (PL), Sainkho Namtchylak(TUVA), John Dobie (UK), Jorgos Skolias (PL), Kimie Sakaki (JP), Gendos Chamzyryn (TUVA), Jurij Yaremtchuk (UKRAINA), Elena Belyaeva (RU).Wykonał również szereg recitali fortepianowych, m.in. w Moskwie, Sankt-Petersburgu, Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie.

Od 2007 r. współpracuje z Filipem Danielakiem, z którym tworzy duet będący kompilacją jazzu, ethno i współczesnej improwizacji. Współtworzy grupę Dukha, która działa od 2011 r. w projekcie "MONGOLSKA LEGENDA". Projekt ten, oparty o gongi i misy tybetańskie, a także liczne instrumenty archaiczne, perkusyjne i fortepian, służy medytacji i relaksacji.

W 2009 r. powołał do życia projekt Requiem for Mozart - trio, z którym opracował autorską adaptację "Requiem" W.A.MOZARTA. Premiera tego wydarzenia miała miejsce w sierpniu 2009 r. w Dubrowniku podczas festiwalu "Le Petit Festival Du Theatre".

Od 2012 r. współtworzy zespół NIGHT OUT - projekt o mocnym brzmieniu, wsparty elektroniką. Swój debiutancki album, zespół NIGHT OUT nagrał i niebawem ukaże się na rynku:)

DYSKOGRAFIA : "półsen", "anioły latają nisko", "digital freejazz", "avatar", "biały wiodący wiatr", "night out", "friends".

Paweł Konikiewicz – pianista, kompozytor, producent muzyczny, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Wydział Instrumentalny w klasie fortepianu ad. Pawła Zawadzkiego; od 09.2012. wykładowca w Regionalnym Ośrodku Edukacji "ROE” Wrocław - prowadzenie wykładów z kierunkowych przedmiotów na Wydziale Realizacji Dźwięku: Technika Produkcji i Dźwięku, Nauka o Muzyce i Wprowadzenie do Aplikacji Dźwiękowych; od 12.2008 producent i realizator w studiu nagrań "Piwnica pod Baronami". Członek zespołów "Miloopa” i "Fat Burning Step” stale koncertujących na wielu europejskich i krajowych scenach. Uczestnik licznych warsztatów muzyki fortepianowej, produkcji muzycznej, współczesnej techniki realizacji dźwięku.

Dokonania:
produkcja muzyczna, kompozycja i realizacja nagrań debiutanckiego albumu zespołu "Jahga”
produkcja muzyczna, kompozycja i realizacja muzyczna albumu "Truth” zespołu "Marlene Johnson and The Riddimzz”
autorstwo muzyki i współprodukcja z Rolim Mosimannem albumu "Optica” zespołu "Miloopa” w studiu nagrań "Saraswati” w Wolimierzu.
autorstwo muzyki i współprodukcja z Rolim Mosimannem albumu "EP 01” zespołu "Fat Burning Step” w studiu nagrań "Saraswati” w Wolimierzu.
produkcja i autorstwo muzyki do przedstawienia teatralno - filmowego: "Poszukiwacze Zaginionego Elementu” w reżyserii Piotra Łukaszczyka, nagrodzonego wyróżnieniem jury Nurtu OFF na 31. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Piotr Bartyś - dziennikarz, szef muzyczny Radia Ram (wrocławskiej stacji popularyzującej muzykę z gatunku lounge, new jazz, trip-hop, drum beat, samba, bossa nova, latino, soul, funk czy smooth jazz). Poszukiwanie nowych interesujących muzycznych brzmień stało się dzieki niemu wizytówką Radia Ram. Tworczość nowo odkrytych ciekawych młodych artystów Piotr Bartyś prezentuje zarówno w autorskich programach, jak i na wydawanych przez Radio Ram wielu płytach. Seria "Ram Cafe" ukazuje się nieprzerwanie od 2006 roku.

 

Rafał Zieliński -  dziennikarz i recenzent muzyczny, od 2004 roku związany z wrocławskim oddziałem Gazety Wyborczej. W latach 2009 - 2011 współpracował z miejskim portalem kulturalnym Kreatywny Wrocław (dział Muzyka). Od 2006 roku pracuje przy obsłudze Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu jako dziennikarz opolskiego oddziału Gazety Wyborczej. Publikował m.in w czasopiśmie Fluid poświęconemu muzyce klubowej. Od 2005 roku jest instruktorem gry na gitarze w Centrum Kultury Agora

 




KONCERT LAUREATÓW XII WFFM
zagrają: 
Studio Sztama (Katowice)
Moove (Toruń)
HeadUp (Wrocław)

ogłoszenie Grand Prix i rozdanie nagród
gościnny koncert grupy NIGHT OUT

14 grudnia 2014 godz. 18.00, wstęp wolny

Klub ALIBI ul Grunwaldzka 67, Wrocław

 

NIGHT OUT

Nowa formacja na arenie polskiej muzyki improwizowanej, wrocławski kwartet stworzony przez Piotra Rachonia i Tadeusza Kulasa, który odsłania przed publicznością autorski świat muzyki. Zespół zmierza w stronę prawdy, nie zważając na gatunki, nie bojąc się elektroniki i mocniejszego brzmienia, jednocześnie nie zagłuszając przy tym klasycznego fortepianu Piotra Rachonia. Nie obawiają się nowości, gdyż jest to świadoma kreacja doświadczonych muzyków, którzy postanowili zagłębić się w niełatwo dostępną przestrzeń muzyczną. Nie znaczy to jednak, że grupa nie składa hołdu wielkim twórcom tego świata. Można się u nich doczytać inspiracji zarówno Esbjorn Svensson Trio, jak i Jojo Mayerem czy Frankiem Ferdinandem.

grają: 
Piotr Rachoń - piano
Tadek Kulas - wokal, trąbka, synth., fx
Paweł Konikiewicz - piano, synth. 
Marcin Rak - perkusja

fot. Roland Okoń

PARTNERZY, PATRONI I SPONSORZY WFFM

\