
zajęcia w pracowni:
dorośli i młodzież: niedziela 10.00 - 14.00 poniedziałek 16.00 - 21.00 środa 16.00 - 20.00
dzieci (powyżej 8 lat) grupa I: czwartek 15.00- 16.30 grupa II: czwartek 17.00-18.30
Pracownia Grafiki Warsztatowej ODT Światowid ma własną siedzibę przy ul. Szczytnickiej 51 (wejście od ul Polaka) we Wrocławiu.
Zapisy na zajęcia: sekretariat ODT; tel. 71 348 30 10 lub w samej Pracowni tel. 71 322 13 55 (w godzinach jej otwarcia).
opłaty: wpisowe na semestr (na materiały): 100 zł zajęcia odbywają się z częstotliwością 1x w tygodniu i są bezpłatne
jednorazowa wejściówka - 15 zł
Wpłaty prosimy dokonywać na konto Ośrodka. Numer konta: PKO Bank Polski S.A. 12 1020 5226 0000 6402 0416 0578; w tytule wpłaty należy wpisać: "grafika/wpisowe /; imię i nazwisko uczestnika/ data semestru za który dokonuje się wpłaty" lub " grafika/warsztaty jednorazowe/; imię i nazwisko uczestnika/ data zajęć"

Przestrzeń Pracowni spełnia jednocześnie trzy funkcje. Jako część ODT „Światowid” Pracownia wzbogaca jego ofertę w zakresie zajęć artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pozostaje również miejscem artystycznej twórczości jej Gospodyni, jak i pełni rolę galerii sztuki, prezentując prace profesjonalnych artystów oraz amatorów.

Jednym z głównych celów powołania Pracowni Grafiki Warsztatowej jest stworzenie miłośnikom sztuki grafiki możliwości kontaktu nie tylko z gotowym dziełem sztuki (tak jest w muzeach i galeriach), ale również poznania samego procesu powstawania dzieła - przez obserwację, jak i praktykę.

Pracownia została wyposażona w sprzęt umożliwiający wykonywanie prac graficznych w technikach wklęsłodrukowych oraz niektórych technikach druku wypukłego. Zajęcia wprowadzają uczestników w specyfikę pracy artysty – grafika, wspomagają rozwój wrażliwości estetycznej, stwarzają okazję doskonalenia umiejętności manualnych, rozwijają pomysłowość, a także odwagę twórczą.

Program zajęć obejmuje naukę przygotowania matryc drukujących i uzyskania z nich odbitek graficznych w różnych technikach. Warsztaty prowadzone są pod opieką prowadzącej Pracownię w małych, ok. 5 osobowych grupach i dostosowane zostały do poziomu zaawansowania i wieku uczestników.

Prowadząca: Marta Lech
Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom z zakresu Grafiki Artystycznej oraz Rysunku Zawodowego uzyskała w 2005 roku.
Międzynarodowe sukcesy Marty Lech
Wieści z Bangkoku
Marta Lech laureatką XI Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego
KONKURSY
XIX Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży w Toruniu/2014 - wyróżnienie dla Natalii Adamus
VII Ogólnopolskie Biennale Plastyczne "Kot 2013" - nagroda dla Julii Kiejny
XVIII Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży w Toruniu/2012 - wyróżnienie dla Matyldy Chachaj
WYSTAWY I KIERMASZE
MAx Ernst - Rysunki 2015 - wernisaż 8 stycznia 2016 godz. 18.00, wystawa czynna 8-29 stycznia 2016; Galeria ODT Światowid
Wystawa prac uczestników zajęć - Galeria IMPART, wernisaż 24 września 2015 r. godz. 19.00 - impreza towarzysząca podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci
Patrycja Białoszewska - KILKA HISTORII- grafika warsztatowa - wernisaż 13 listopada 2014 r. godz. 18.00; wystawa czynna do końca stycznia 2015 r.
Grafika warsztatowa - wystawa prac uczestników zajęć; wernisaż 17 maja 2013 r. godz. 18.00.
Following the sun - 30 października 2012 - 3 listopada 2012 - pokaz prac podczas Festiwalu dla dzieci i młodzieży Juice Fesival w Newcastle (Wielka Brytania)
Flaming Prints /2012 Do 29 września 2012 r. w pracowni NORTHERN PRINT w Newcastle (Wielka Brytania) trwała wystawa prac powstałych podczas Flaming Prints
MISZ-MASZ /2011
CO W TRAWIE PISZCZY/2010
Bożonarodzeniowy Kiermasz/2010
KOTY ZA PŁOTY/2009
Bożonarodzeniowy Kiermasz/2009
Kiemasz Wielkanocny
WIOSNA 2008
Ściągawka młodego artysty-grafika
monotypia - technika, w której na gładkiej powierzchni (płyta metalowa lub szklana) rozprowadza się farbę graficzną, a następnie za pomocą kijka (ołówka, łopatki drewnianej, innych) na przyłożonym do niej papierze uzyskuje się rysunek
suchy tłok - technika, w której poprzez wykorzystanie siły nacisku prasy z wcześniej przygotowanej matrycy uzyskuje się wzory tłoczone w papierze (bez użycia farby drukarskiej)
linoryt - technika, w której rysunek wycina się dłutem w linoleum a następnie powiela za pomocą farby i prasy drukarskiej
sucha igła - technika, w której rysunek ryje się w płycie metalowej a następnie powiela za pomocą farby i prasy drukarskiej
miedzioryt - technika, w której rysunek wycina się za pomocą dłuta w płycie miedzianej a następnie powiela za pomocą farby i prasy drukarskiej; przypomina rysunek piórkiem
mezzotinta - technika, w której rysunek na matrycy uzyskuje się poprzez gładzenie wcześniej zaczernionej płyty miedzianej (zaczernienie uzyskuje się poprzez zmatowienie jej i uzyskanie chropowatej powierzchni płyty)
akwaforta - rysunek wykonuje się igłą stalową na pokrytej warstwą werniksu płytce metalowej i trawi za pomocą roztworu kwasu azotowego; odbitka przypomina rysunek piórkiem.
akwatinta - rysunek wykonuje się na pokrytej proszkiem żywicznym płytce, a następnie za pomocą roztworu kwasu azotowego wytrawia się płaszczyzny; naśladuje rysunek tuszem lub sepią.
gipsoryt – technika graficzna, polegająca na wykonaniu rysunku w płytce gipsowej a następnie powieleniu go za pomocą farby i prasy drukarskiej
techniki graficzne to techniki umożliwiające wielokrotne powielanie rysunku z wcześniej przygotowanej matrycy (oprócz monotypii, w której uzyskuje się tylko 1 odbitkę)
matryca - forma (w zależności od techniki: linoleum, tablica gipsowa, płyta metalowa, inne), na której znajduje się rysunek/wzór, służąca do powielania odbitek.
|