facebook

Światowid

Ważne

Zajęcia - zmiany

mały kompozytor
taniec arabski

zajęcia plastyczne
Hanny Zawadzkiej-Woźniak

Zobacz szczegóły
 
Regulamin zajęć w ODT Światowid


UWAGA! Nowy regulamin!

Więcej …
 
URBANCARD Premium

20% zniżki na wybrane usługi

Więcej …
 
OK System już jest

Więcej …
 

Kalendarz Imprez

 «   April 2024   »

MTWTFSS
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Julianna Walker Willis Technology




Partnerzy

  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
Jak drogocenne kamienie! PDF Drukuj Email

Ethnos - kultury świata w klimatach gruzińskich przywiodło do Światowida cały ogrom uczestników!

Sala widowiskowa pękała niemal w szwach podczas naszej wirtualnej podróży po Gruzji, którą kontynuowaliśmy w rytmie zdjęć i opowieści Marcina Zaremby (na zdjęciu z lewej) oraz melodii rodem z Kaukazu w wykonaniu grupy Tvaltai.


Strome góry, skalne miasta, samotne i zdobione freskami monastyry, winnice i herbaciane pola - wszystko to przesuwało się nam przed oczami jak żywe, a każdy region Gruzji zachwycał!

Marcin, który od sześciu lat mieszka w Gruzji, ze swadą znawcy opowiadał o historii, zabytkach, obyczajach ludzi gór, jak i nizin, specyfice architektury wsi, leżących w głębi Kaukazu, o świętowaniu uroczystości oraz biesiadowaniu.

W Gruzji można się zakochać bez reszty! A grupa Tvaltai z Tbilisi w Światowidzie oczarowała wszystkich bez wyjątku! Polifoniczna muzyka gruzińska, której tradycja wykonywania sięga IV wieku, to niewątpliwe światowe arcydzieło, nic dziwnego, że figuruje na liście UNESCO! Tvaltai brzmiało na scenie jak czysty górski kryształ!


Zespół założony w 1967 roku przez Dali Kandelaki, na co dzień działa przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Tbilisi. Ponieważ grupę współtworzą studenci - jego skład, jak i artystyczny program ulega ciągłym zmianom, ale zawsze osadzony jest w muzyce gruzińskiego folkloru granej na narodowych instrumentach (jak panduri i dohli).

Choć grupa koncertowała już w Europie do Polski przyjechała po raz pierwszy.


Słowo "tvaltai" po gruzińsku znaczy drogocenne kamienie. W Gruzji tak są nazywane osoby, które grają na instrumentach i potrafią muzykować. Są w swoim kraju bardzo doceniane! Rodzime pieśni i melodie w Gruzji można usłyszeć zarówno w filharmonii, w cerkwi, jak i podczas towarzyskiej biesiady. Są znane, śpiewane i kochane przez Gruzinów!

Obecnie za artystyczny kształt zespołu Tvaltai odpowiada Ketevan Tsiklauri (na zdjęciu pierwsza z prawej) - córka jego założycielki! Ketevan jest zawodowym muzykiem, dyrygentką i instrumentalistką. Gra także na wszystkich narodowych gruzińskich instrumentach i prowadzi zespoły folkowe zarówno w Gruzji, jak i w Niemczech.

Podczas prezentacji Marcina Zaremby oglądaliśmy tańce z różnych regionów Gruzji i słuchaliśmy pieśni, które opowiadały o miłości i pięknie przyrody,

chwaliły zalety prostego życia, jak i urodę kobiet, czy męską odwagę w walce. Były  to także pieśni wykonywane podczas biesiad, rozmaitych świąt, czy wesel.

Supra! To element mocno wpisany w gruzińską kulturę. Biesiadowanie w Gruzji odbywa się zawsze przy suto zastawionym stole, na którym nie może zabraknąć świeżych warzyw, owoców, placków chaczapuri, wina, rumianych szaszłyków z jagnięciny, aromatu kolendry i bazylii, jak i barwnych toastów tamady (wodzireja)!

O urokach gruzińskiej supry razem z Marcinem Zarembą opowiadał Giorgi Kartvelishvili - Gruzin i wrocławianin zarazem oraz sprawca wszystkich przysmaków, którymi częstowaliśmy gości.

A goście jedli z zapałem i chwalili gruzińską kuchnię!

Zwieńczeniem Dnia Gruzińskiego w Światowidzie były warsztaty taneczne. Chętni do nauki zostali podzieleni na grupę żeńską i męską.


Panie uczyły się kroków, stąpając na palcach oraz pracowały także nad ruchem nadgarstków. Gruzinki w tańcu są lekkie jak puch, a ich postawa pełna gracji i wdzięku. Układ dłoni bardzo wymowny!

Panowie musieli starać się wykazać sprawnością, energią i siłą, jak i poczuciem rytmu!

W finale imprezy zabrzmiała gruzińska pieśń - a nasze serca wypełniła harmonia i tęsknota za czymś niezmierzonym i pięknym. Może za Gruzją właśnie?


tekst: Katarzyna Sipko
zdjęcia z imprezy: Damian Janus
zdjęcia z Gruzji: Marcin Zaremba

 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Zobacz koniecznie

Własnoręcznie i z polotem!

zajęcia rękodzieła artystycznego w piątek o 17.15
wejściówka 30 zł

Więcej …
 
Ze sztuką i poprzez sztukę

zapraszamy na film podsumowujący projekt

Więcej …
 
Nowe zajęcia

taniec na obcasach
zajęcia dla Pań!
zapisy i informacje 
tel: 504546926

 

 

 

 

Zaprzyjaźnione szkoły